Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plata cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

plata cheltuieli de judecata

in cazul cand pronuntarea divortului se face din vina ambelor parti este corect sa se ceara plata cheltuielilor de judecata reclamantului?
De regula in aceasta situatie, cheltuielile de judecata se compenseaza!

avocat Radu Stan
In cazul dvs nu se pune problema daca este corect sau nu. Cu privire la acordarea cheltuielilor de judecata: in concluziile finale, atat reclamantul cat si paratul le pot solicita, urmand ca instanta de judecata sa se pronunte si asupra acestui aspect in hotararea ce o va pronunta.
va multumesc.O zi buna.