avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu_89

Activitate ovidiu_89

In primul rand va multumesc pentru raspuns ! In contractul semnat la sf .anului 2007 este specificat urmatorul lucru :
- dobanda variabila 11% .
A urmat o majorare a ratei prin 2008 . Atunci am semnat un nou desfasurator calculat dupa noua dobanda 13% . Nu s-a incheiat un nou act aditional . Am semnat desfasuratorul si am zis ca asa trebuie sa fie .
Acum ca banca a scazut dobanda , nu mai vrea sa faca acelasi lucru si pentru contractul meu .
In contract si in nici o hartie semnata cu banca nu scrie nicaieri cum se calculeaza dobanda . Se precizeaza doar ca este variabila si ca banca o poate modifica .
Conform unei ordonante de guvern din 2008 pentru protectia consumatorului nu se stipuleaza faptul ca dobanda variabila trebuie sa fie calculata in functie de un indice ROBOR , EUROBOR ... ???
Buna ziua ! Am in acest moment un credit ipotecar cu dobanda variabila (incepand cu anul 2007 ) . Anul trecut datorita "crizei" mi s-a cerut sa merg la banca sa semnez noul desfasurator de plata intrucat dobonda a crescut . Am semnat fara probleme . Acum acesta banca a scazut dobanda foarte mult si a afisat si un mod de calcul al acesteia adica ROBOR + o marja a bancii . Am asteptat o luna dar nu am fost notificat de schimbare . AM sunat la banca si am intrebat cand se va modifica dobanda si la creditul meu . Cand se va preciza si in contractul meu modul de calcul al dobanzii . Nu am primit nici un raspuns pana acum .

Exista vreo metoda legata sa le cer modificarea dobanzii conform ofertei bancii actuale ? Adica nu inteleg cand creste se modifica la toti si cand scade se modifica numai la creditele noi ?
Este legal sa nu se precizeze modul de calcul al dobanzii ? Variabila inteleg ce inseamna dar in functie de ce anume ?
Multumesc anticipat tuturor celor care vor sa imi raspunda !