avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1517 soluții astăzi
Forum Activitate ANDA2005

Activitate ANDA2005

Am vorbit cu cei de la banca dar mi-au zis ca numai dupa ce se finalizeaza partajul pot venii cu acea hotarare si abia atunci ma pot scoate din imprumut.
Am contractat impreuna cu fostul sot un imprumut cu garantie ipotecara, eu avand calitatea de codebitor. In momentul de fata am divortat si suntem in cursul procesului de partaj. Mentionez faptul ca banii din respectivul imprumut au fost folosit numai pentru modernizarea apartamentului proprietatea parintilor lui si avans pentru o masina in leasing. Ex-ul a adus martori falsi care au mintit in legatura cu bunurile achizitionate si modernizarile facute la apartament spunand ca acestea au fost facute de parintii lui, parinti care sunt pensionari iar pensiile lor nu sunt mai mari de 1000 lei ron, cumulate. Din momentul divortului eu nu am mai locuit in acel apartament si nici nu am mai beneficiat de nici un drept innascut din contractarea acelui imprumut, deci nici nu am mai achitat nici o rata la imprumut. Acum 2 luni, mi-a venit la serviciu adresa de notificare de la banca prin care ma instiinteaza de restanta la imprumut si mi se solicita achitarea ratelor. Mi s-au facut pana in prezent doua popriri pe salariu, desi cei de la banca din bucuresti au spus ca respectiva adresa ar avea rol de notificare, si nu de poprire. Cum pot scapa din aceasta poprire si de calitatea de codebitor, inainte de pronuntarea hotararii de partaj, deoarece acesta dureaza si nu mi se pare corect sa platesc eu iar el sa se bucure de beneficii. Va multumesc!