avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate bihor.dan

Activitate bihor.dan

Pt procmarci
Urmez pasii indicati de dvs, investire si executor judecatoresc. Socitatea care a emis biletele la ordin raspunde cu bunurile sale. Daca nu exista asa ceva sau nu acopera prejudiciu, cel pagubit poate sa ajunga in situatia sa nu isi recupereze valoarea documentelor in totalitate. La sfarsit s-a constatat ca nu s-a recuperat o parte din valoare, sa zicem 50.000 ron. Aceasta valoare este pierdere si cazul s-a inchis? Imi vad de treaba mea si pe viitor ar trebui sa lucrez pe fila cec? Si inca o intrebare in final. Daca societatea care a emis Biletele la ordin intra in insolventa se schimba in vreun fel natura lucrurilor?
Multumesc frumos,



Buna seara.
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti ce se intampla in cazul in care o societate comerciala, xxx.srl, emite mai multe bilete la ordin cu o scadenta viitoare, 3-4 luni, si care nu se deconteaza din lipsa disponibil. Biletele la ordin sunt semnate de o persoana din cadrul firme, cu drept de semnatura la banca, dar nu de administrator. Ma intereseaza sa stiu cine raspunde intr-o astfel de situatie. Din cate cunosc eu, raspunderea este purtata in intregime de societatea care a emis biletele la ordin prin administratorul sau, persoana care a semnat documentele nefiind raspunzatoare din punct de vedere juridic. Mentionez ca biletele la ordin nu sunt avalizate. Ar fi ideal pentru mine sa-mi spuneti care este procedura prin care pot sa-mi recuperez prejudiciu si in ce masura persoana semnatara are vreo raspundere. Insist pe aceasta idée, pentru ca am convingerea ca cel care a semnat, a creat acest prejudiciu cu buna stiinta. Orice trimite la lege este bine venita.
Va multumesc frumos