avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate siel53

Activitate siel53

ma intereseaza si pe mine detalii cu privire la aceasta ordonanta deoarece la mine in oras (turda jud cluj) cei de la somaj au spus ca nu se poate aplica deoarece nu au primit norme.Din luna martie am fost de cate 3 ori in fiecare luna sa intreb si zic ca nu au. Daca stie cineva mai multe, de ex cum se opereaza scutirea si normele de aplicare sa le duc eu la cei de la ajofm astept un mesaj. multumesc
buna, sper sa ma puteti ajuta. O societate are o masina achizitionata la pretul de 155000, deci val inventar ca mijloc fix (fara tva) de 130000(aprox). Firma a garantat cu masina unui furnizor pentru plata bunurilor livrate de acesta in val de 150000. In 2006 a cedat masina in cont la datorii prin proces verbal de predare. S-au judecat in instanta pt ceva diferente iar acum firma care a cedat masina a castigat, deci trbuie sa compensez datoria cu mijlocul fix. Intrbarea mea e cum inregistrez in contabilitate. Trebuie sa inregistrez tva de plata pentru 150000? sau pt valoarea ramasa neamortizata care este de 69000? chiar nu stiu ce trebuie sa fac cu tva. multumesc si astept un raspuns daca stie cineva cum e corect. precizez ca in 2006 nu s-a emis factura si nu s-a mai continuat amortizarea
Răspuns la discuția refacturare utilitati
multumesc mult. Vreau sa mai intreb ceva : decontul este cu prorata, pot face rectificativa daca se modifica si prorata?
Răspuns la discuția refacturare utilitati
sunt noua pe aici, scuze. Problema e urmatoarea: O societate inchiriaza un spatiu si factureaza si utilitatile. facturile de utilitati primite de la furnizori le-am inregistrat pe cheltuieli cu tva, iar facturarea catre chirias in 708 si cu tva. Problema e ca a trecut de la un prag de impozit minim la altul datorita cifrei de afaceri care este influentata de 708. Alta problema este ca daca fac corectiile la decembrie sa stornez si sa corectez trebuie refacuta 101, 094, si 300(decontul este cu prorata care este influentata de 708, si tva-ul care l-as storna ca sa inregistrez in 462). M-am gandit ca poate este cineva acum on line si ma ajuta. multumesc