avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate Ela Alexandru

Activitate Ela Alexandru

Multumesc de raspuns.La primarie am sesizat,au venit,au "constatat", si ne-au dat un raspuns ambiguu, de genul : "functioneaza in baza autorizatiei nr...",si atat,nici macar nu au raspuns la punctul la care spuneam ca nu au acordul vecinilor. Ulterior vecinul a recunoscut ca a trebuit sa cheltuie cam 6.000 ron pe "convingerea" lor, asa ca nu mai stiu unde sa intreb. Am sesizat la mediu,mi-au spus ca ei nu au vreo competenta,ca primaria i-a dat acordul, la Sanatate Publica,au venit si ne-au sfatuit sa ne intelegem ca vecinii!Intelegeti pe ce au cheltuit atatia bani. Dar noi nu mai stim, sunt si de o nesimtire crasa, vecinul este chiar politist, asa ca unde la politie...?
Buna ziua,
Problema mea este urmatoarea: Pe strada pe care locuiesc s-a deschis in curtea alaturata un atelier montat GPL.Nu ne-a cerut niciun acord, pur si simplu l-au deschis, si fac un zgomot infernal, de dimineata pana seara. Repara cu usile deschise, ambaleaza fara niciun stres in strada, e o adevarata nebunie.Distanta dintre atelier si fatada casei mele este cam de 10 metri, auzisem ca ar trebui sa fie peste 15 metri. Nu stiu unde sa intreb, cum a obtinut autorizatie de functionare fara acordul vecinilor? Nici vecinul celalalt nu i-a dat acceptul. Unde ma pot adresa , si in ce baza pot face reclamatie? Sunt disperata de motoare baraind, de gaze, de claxoane, si de faptul ca nu vrea macar sa isi desfasoare activitatea cu usile inchise, doar pe frigurile alea mari s-a indurat sa lucreze inauntru.
Va multumesc, si astept cu nerabdare un raspuns.

M-am adresat primariei, au venit,au vazut ca distanta e mai mica de 10 m intre atelier si casa noastra, ne-au spus sa incercam sa ne impacam, ca doar economia e la pamant.Ne-au dat un raspuns oficial confuz, in care ne-au spus ca functionareaza cu autorizatie. Ne-am adresat la Mediu, au spus ca nu este de competenta lor, daca au autorizatie,ei nu au ce face,decat sa vina sa masoare zgomotul la noi in casa,si normal ca daca vin s amasoare zgomotul ei nu vor mai repara nicio masina pe acea perioada,asa ca nu am fost de acord. ITM-ul ce competenta are,din cate stiu nu au nevoie de nicio aprobare din partea lor.
Va rog, dati-mi o idee cu ce pot face legal, si in baza carei legi,multumesc!
Buna ziua,
Am descoperit cu incantare acest site, si va felicit pentru faptul ca aveti atatea persoane foarte bune profesional in calitate de consultanti.
Problema mea este urmatoarea: Pe strada pe care locuiesc s-a deschis in curtea alaturata un atelier montat GPL.Nu ne-a cerut niciun acord, pur si simplu l-au deschis, si fac un zgomot infernal, de dimineata pana seara. Repara cu usile deschise, ambaleaza fara niciun stres in strada, e o adevarata nebunie.Distanta dintre atelier si fatada casei mele este cam de 10 metri, auzisem ca ar trebui sa fie peste 15 metri. Nu stiu unde sa intreb, cum a obtinut autorizatie de functionare fara acordul vecinilor? Nici vecinul celalalt nu i-a dat acceptul. Unde ma pot adresa ? Sunt disperata de motoare baraind, de gaze, de claxoane, si de faptul ca nu vrea macar sa isi desfasoare activitatea cu usile inchise, doar pe frigurile alea mari s-a indurat sa lucreze inauntru. Va mlutumesc, si astept cu nerabdare un raspuns.