avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate Miha_Ella

Activitate Miha_Ella

Hartuirea este pana la urma pedepsita sau nu? Ca si eu am avut aceeasi problema.
Răspuns la discuția Hartuire prin telefon!
Sub ce acuzatie? Hartuirea este incriminata in noul cod care nu a intrat inca in vigoare?

din cate stiu nu poti obtine o condamnare decat pentru amenintare, care lipseste in acest caz. Jignirile nu cred ca le baga cineva in seama. Si daca avea un telefon separat nu stiu ce faceai.

Dar ce avea omul ala de va hartuia?
Răspuns la discuția Apeluri telefon de pe cartela
Cu mobilul am schimbat numarul.
Silent nu ajuta daca te suna in continuu, o sa vreau sa ies in oras si atunci trebuie sa fiu atenta la telefon, poate intarzie cineva etc, s-au poate suna altcineva. Devenea agasant. Am schimbat mobilul. Si pe silent tre sa te uiti cine te suna.
La fix merge cu scosul dar nu pot sta fara. Eu cat de cat dar mama e pensionara si e "lumea ei" in mare parte, asa comunica, inclusiv cu mine saua lte rude, nu poti sa inchizi telefonul ca vrea un nebun sa se amuze
Răspuns la discuția Apeluri telefon de pe cartela
Nu intelegeti, nu da cu numar ascuns. dadea si si, da cu cartela, numarul nu este o pb, ala se poate afla la politie, dar daca e cartela?

Avocat Petre- cand o sa aveti placerea unuia care va suna cand ii tuna in continuu - de nu poti sa astepti un telefon sau sa lasi telefonul sa sune- o sa vedeti ca nu este chiar atat de nostim.
Buna ziua, cum ma pot apara de cineva care ma suna in continuu pe telefon din ratiuni de...obsesie, frustrare, amuzamentdeplasat, nu suporta sa fie respins...

Nu am tel nou cu blacklist si nu vreau sa imi iau un tel scump din cauza unui dobitoc. Mi-am schimbat telefonul pentru ca ma hartuia cu apeluri, dar a aflat numarul nou si a lansat un atac furios: suna in continuu pana inchideam sau nu mai raspundeam de 10 ori, dar isi relua atacul la alta ora. Si trimitea SMS ca sa vada prin confirmare cand aprind la loc telul. Banuiesc clar cine este baiatul, dar nu am probe.

Foloseste o cartela cosmote de 2 lei, m vazut numarul cand suna pe mobil.

Am schimbat din nou numarul si pana acuma a mers. Atrecut insa la numerele fixe, atat al meu cat si al mamei la care stau 60% din zile. La mine a rezolvat ca am un telefon modern - am bagat robot si seara dau sunetul la minim si poate sa sune cat vrea.

Dar mama are telefon clasic si nu stie ce sa faca. In plus mama fiind in varsta este ...se enerveaza, mai ales ca nu aude, si tipa - spre amuzamentul individului.

Nu zice nimica dar uneori se aude cum rade cu mana la gura.
Si nu se lasa usor.

Ce pot face in acest caz?
Se poate localiza de unda suna, urmari semnalul saua stea sunt filme?

SI daca are cartela nu dovedesc nimica?am vb cu prietena mea care este la drept si a zis ca e complicat, hartuirea nu e trecuta decat in noul cod care nu a intrat inca in vigoare (da cand intra?), si oricum tre sa dovedesc ca a fos el la telefon.
Si fiind cartela nu are nimeni nici un control asupra ei.
se poate identifica vocea? dupa hohote sau daca zice ceva?

Am modificat asa: numar meu, numar mobil al mamei, sa mai modific numarul de fix, care oricum se poate afla, este prea de tot.

Politia poate face ceva? sau nu are ce?