avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Activitate Alexa89

Activitate Alexa89

Buna ziua,

Sunt femeie, anul trecut in luna decembrie am infiintat un I. I, mi-am luat casa de marcat tot ce trebuie ... iar anul acesta ma casatoresc.
Cum trebuie sa procedez cu actele, casa de marcat, avand in vedere ca imi voi schimba numele de familie, domiciliul?
Ce se intampla cu firma? Alti bani alta distractie de acum sau pot ramane in continuare cu toate? Desi ma indoiescm ca doar traiesc in Romaniaaaaaaa!#-o
Noi am cerut ca AF-ul sa fie radiat, urmand ca apoi sa deschidem I.I., nestiind ca ulterior vom primi acesta amenda ce ne-ar transforma imediat si in platitori de TVA
Nu stiu din ce motive exact nu s-a mers in continuare pe acelasi CUI. (scriu in numele parintilor mei si nu cunosc acest detaliu monentan). I.I este doar pe numele mamei, iar AF-ul pe numele ambilor parinti, din cate imi amintesc cred ca I.I-ul nu putea fi si pe numele tatalui.

Ps: A trebuit sa fie I.I pe numele mamei pentru a putea face angajari.
In data de 13 martie 2009 am depus cerere de radiere a unui AF, in data de 17 martie 2009 radierea a fost efectuata, iar noi am ridicat actul in 20 martie 2009.
In acest timp, la data de 16 martie 2009 s-a inceput un control de catre organele fiscale, pntru toti anii de activitate finalizandu-se acesta pe data de 26 martie cu o amenda de 400 de ron pentru neprezentarii unui inventar.
Din cauza neprezentarii acestui act, organul de inspectie fiscala a trecut
inventarul aferent anului 2007 in incasari si a incadrat-o in depasirea cifrei de
afaceri de 35.000 euro, in total tva-ul ajungand la suma de 200 milioane lei vechi.
Af-ul nu mai exista, se poate face executare silita a bunurilor personale in acest caz?
Mentionez ca am deschis o Intreprindere individuala I.I si am primit aici la acesta intreprindere sa platim tva-ul.
Se poate transfera tva-ul de la o intreprindere la alta? Tva-ul se plateste pe persoana fizica sau juridica?
Mentionez ca, CUI-ul AF-ului nu este acelasi la al I.I-ului.

Ps: as dori un raspuns urgent