avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate alicia4320

Activitate alicia4320

Răspuns la discuția promovare functionar public
Va multumesc. Va rog frumos in acest context, sa-mi dati si mie un sfat.
In anul 2005 eram f.p.(economist)-consilier superior I, 20 ani vechime in campul muncii si 16 ani vechime in specialitate. La data de 31.12.2005, mi-a incetat raportul de munca conform art.84 alin.4 lit.b din L188/1999. La data de 01.04.2006 , am participat la un examen scos la concurs f.p.- economIst-, consilier asistent III. Nu sunt vremurile sa faci mofturi, deci.... am acceptat descalificarea.Am luat examenul, deci la 01.04.2006 eram din nou f.p. dar asistent III.Azi, in 04.2010, am ajuns asistent II, dar am 24 ani vechime in campul muncii si 20 ani vechime in specialitate. Primesc cu bucurie vestea promovarii si aflu ca mai mult decat consilier principal III NU SE POATE. Oare cu ce am gresit , eu nu pot intelege de ce, desi din punct de vedere profesional nu am avut vreo abatere vreodata, in aceeasi specialitate trebuie sa iau viata de la capat si la pensie sa ma bucur ca am realizat aceeasi performanta de la 38 de ani? Credeti ca exista vreo solutie ca macar in acest moment, al promovarii , vechimea si statutul anterior dobandite de mine, sa ma ajute sa promovez macar consilier principal I ? Va multumesc pentru rabdare.
Răspuns la discuția promovare functionar public
Cu scuzele de rigoare, insist: colegii mei de la resurse care ma asigura de tot concursul lor, imi spun ca legislatia in vigoare nu permite promovarea decat in gradul imediat superior celui avut si doar in treapta a III-a. Asa este?
Răspuns la discuția promovare functionar public


Daca indeplinesc toate conditiile puse, nu mai vorbesc de. . . vechime, va intreb: pot fi promovata consilier principal treapta I ? Exista cumva reglementari legale care ingradesc promovarea mea doar la consilier principal III? Multumesc mult.
In cazul unui examen de promovare al unui f.p. consilier asistent treapta a II , este adevarat ca nu poate fi promovat mai mult decat consilier principal treapta III, chiar daca: f.p. are 25 ani vechime in campul muncii si 21 ani vechime in specialitate - economist-?