avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate folio

Activitate folio

Buna ziua,
As vrea sa am o parere avizata despre urmatoarea situatie.
Urmeaza sa cumpar un apartament obtinut prin executare silita de vanzator. Actul de adjudecare dateaza din noiembrie 2009. Au trecut 5 luni de atunci. Persoana executata sau altcineva mai pot contesta acum diversele acte ale executarii, daca nu a facut-o pana acum?

Cum pot afla daca apartamentul nu este cumva implicat intr-un proces in derulare, care sa intoarca ulterior toata situatia, si pe care poate vanzatorul il ascunde ? Am cautat pe net in dosarele judecatoriei sectorului si ale tribunalului bucuresti si am dat de o incuviintare exec silita din 2005, la judecatorie, admisa fond, si o contestatie a d-lui executat pentru care exista 2 date, fara alte detalii. Ce inseamna aceste lucruri?

Extrasul de carte funciara necesar vanzarii consemneaza si astfel de litigii aflate pe rol?

Multumesc.
Am descoperit doua actiuni din 2005 la Judec sectorului. In unul asoc de proprietari cere incuviintarea executarii si aste admis fond, iar a doua actiune este o contestatie a debitorului, pentru care sunt doua date, una din 2005 si una din 2006 la mai mult de un an de la prima data, fara alte detalii. Ce trebuie sa inteleg din asta.

In final inteleg ca nu asociatia este creditorul, ci persoana care a si adjudecat.... Este vreo problema?

La ce alte instante, in afara de judec sectorului, tribunal bucuresti, curtea de apel, as mai putea cauta dosare.

Nelinistile mele sunt determinate de cateva spetele legate de executarea silita,pe care le-am gasit pe internet, unde actul de vanzare cumparare a fost declarat nul, si tot felul de complicatii de genul asta.

Am dat si de un articol din codul de procedura civila, cred, unde se vorbeste despre o perioada de 3 ani, in care se poate cere dreptul asupra proprietatii... N-am inteles prea bine.

va multumesc din nou, daca ati putea sa-mi lamuriti aceste aspecte.
Multumesc mult!
M-am linistit.
Multumesc pentru raspuns.
In actul de adjudecare sunt inscrise sarcinile: somatie de plata in favoarea creditorului si un comandament (care nu stiu exact ce implica). Creditorul este aceeasi persoana cu adjudecatorul.

Fostul proprietar, care a fost executat silit, mai poate avea vreo cale de atac in momentul asta, avand in vedere ca au trecut 5 luni de la adjudecare?

Am descoperit ca fostul proprietar are 2 procese penale cu mai multe persoane si institutii: presedinte asoc de locatari, adjudecatorul, biroul de executie, un politist, alte persoane; unul pentru santaj si altul pentru abuz impotriva intereselor persoanelor. Aceste doua procese pot avea vreun efect asupra adjudecarii si asupra vanzarilor ulterioare?

Multumesc mult.
Buna ziua,

Sunt pe cale sa cumpar un apartament pe care vanzatorul l-a dobandit prin executare silita. Actul de adjudecare a fost incheiat la data 02.11.2009, iar dosarul de executare este din 2008.
Va rog, cum pot sa fiu sigura ca nu exista vreun proces legat de adjudecarea acestui apartament.
Este posibil ca fostul proprietar sa mai poata contesta acum diversele etape ale executarii silite?

Multumesc!