avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate cristipoganszki

Activitate cristipoganszki

Buna ziua!

O persoana care in baza actului constitutiv are calitatea de administrator al unei societati comerciale (SRL) poate avea calitatea de angajat cu contract individual de munca cu norma intreaga de timp in respectiva societate comerciala intr-o functie DIFERITA de cea de ‘administrator societate comerciala’ – COR 214945?
Multumesc anticipat tuturor celor care vor raspunde!
Răspuns la discuția art 66 din CMUNN
Art.66 din CCMUN 2007-2010:

ART. 66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea
va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si
indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele
colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamâni.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
Va multumesc pentru raspuns.
Toate cele bune!
Cristi Poganszki
Buna ziua!
Care este procedura pentru situatia in care un salariat care are contractul de munca suspendat pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani, dupa expirarea termenului limita (data la care copilul aflat in ingrijire implineste doi ani) nu se prezinta la societate?
Multumesc anticipat.
Cristi Poganszki


Buna ziua!
Numele meu este Cristi Poganszki si am rugamintea sa ma ajutati cu raspunsuri pentru urmatoarele situatii legate de suspendarea, incetarea, repunerea in plata a indemnizatiei de somaj
1. Am calitatea de somer indemnizat. Drepturile de acordare a indemnizatiei mi-au fost stabilite pentru o durata de 9 luni. Dupa 4 luni de somaj, ma angajez in baza unui contract pe durata determinata mai mica de 12 luni (3 luni de exemplu). La data incadrarii in munca, inteleg ca are loc suspendarea platii indemnizatiei de somaj. La expirarea termenului de 3 luni, contractul de munca imi inceteaza de drept (art.56,j din Codul Muncii);
Intrebare : in conditiile in care este indeplinita conditia de a avea 12 luni de stagiu de cotizare in ultimele 24, pot beneficia de repunerea in plata a indemnizatiei de somaj? Adica inteleg ca mai pot beneficia de inca 5 luni de somaj, avand in vedere ca din perioada de 9 luni anterior stabilita am beneficiat de 4 luni de somaj?

2. Am calitatea de somer indemnizat. Drepturile de acordare a indemnizatiei mi-au fost stabilite pentru o durata de 9 luni. Dupa 4 luni de somaj, ma angajez in baza unui contract pe durata nedeterminata. La data incadrarii in munca, inteleg ca are loc incetarea platii indemnizatiei de somaj. Pe parcursul executarii contractului de munca, la 3 luni de la angajare mi se desfiinteaza postul (art.65(1) din Codul Muncii).
Intrebare : in conditiile in care este indeplinita conditia de a avea 12 luni de stagiu de cotizare in ultimele 24, in acest caz este vorba de o repunere in plata a indemnizatiei de somaj (adica voi mai beneficia de 5 luni de somaj) sau de o nouã acordare a dreptului de a beneficia de indemnizatia de somaj?

3. Am calitatea de somer indemnizat. Drepturile de acordare a indemnizatiei mi-au fost stabilite pentru o durata de 9 luni. Dupa 4 luni de somaj, ma angajez in baza unui contract pe durata determinata mai mica de 12 luni (3 luni de exemplu). La data incadrarii in munca, inteleg ca are loc suspendarea platii indemnizatiei de somaj. Pe parcursul executarii contractului de munca, prin act aditional se modifica natura contractului din determinata in nedeterminata. La 6 luni de la data angajarii mi se desfiinteaza postul si sunt concediat in temeiul art.65(1).
Intrebare : in conditiile in care este indeplinita conditia de a avea 12 luni de stagiu de cotizare in ultimele 24, in aceastã situaţie beneficiez de repunerea in plata a indemnizatiei de somaj sau de o nouã acordare a dreptului de a beneficia de indemnizaţia de şomaj?


Va multumesc anticipat.
Cristi Poganszki