avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 66 din CMUNN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 66 din CMUNN

imi poate spune cineva la ce se refera art 66 din CCUNN 2007-2010?
o angajata imi solicita sa platesc diferenta dintre sal de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul
e posibil asa ceva?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:49, 28 Martie 2011
Art.66 din CCMUN 2007-2010:

ART. 66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea
va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si
indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele
colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamâni.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
Este legala acea solicitare, insa in caz de refuz salariata se poate adresa instantei de judecata in termenul de prescriptie.
daca societatea are CCM si nu este prevazut acest drept, cum se procedeaza?
diferenta intre cunatumul indemnizatiei si sal net luna din ce fond se suporta?
cum se inregistreaza pe stat?
multumesc.
1. daca societatea are CCM si nu este prevazut acest drept, cum se procedeaza? Se aplica prevederile CCMN.

2. Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

am inteles, deci se va aplica prevederile contractului colectiv de munca la nivel national .
multumesc.

Alte discuții în legătură

Concediul de maternitate in ccmun 2007-2010 Ank27 Ank27 Buna! Ar putea sa imi explice cineva mai clar art 66 din ccmun 2007-2010..sa inteleg ca in prima luna de concediu de maternitate salariata va primi un salariu ... (vezi toată discuția)
Compensare 15% din salariul brut in timpul concediului de maternitate Blumella Blumella Buna ziua, Conform CCM unic la nivel national 2011-2014, la art.66 este stipulat acest drept al salariatelor gravide: Art.66. - (1) În cazul in care ... (vezi toată discuția)
15% platit de angajator pentru mamicile aflate in cocnediu pentru sarcina si lauzie Rodica2011 Rodica2011 Buna, Potrivit art.66 din CCM la nivel national 2007-2010: Art. 66. - (1) În cazul în care salariata se află în concediu de maternitate, unitatea va ... (vezi toată discuția)