Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 66 din CMUNN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 66 din CMUNN

imi poate spune cineva la ce se refera art 66 din CCUNN 2007-2010?
o angajata imi solicita sa platesc diferenta dintre sal de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul
e posibil asa ceva?
multumesc
Art.66 din CCMUN 2007-2010:

ART. 66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea
va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si
indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele
colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamâni.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
Este legala acea solicitare, insa in caz de refuz salariata se poate adresa instantei de judecata in termenul de prescriptie.
daca societatea are CCM si nu este prevazut acest drept, cum se procedeaza?
diferenta intre cunatumul indemnizatiei si sal net luna din ce fond se suporta?
cum se inregistreaza pe stat?
multumesc.
1. daca societatea are CCM si nu este prevazut acest drept, cum se procedeaza? Se aplica prevederile CCMN.

2. Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

am inteles, deci se va aplica prevederile contractului colectiv de munca la nivel national .
multumesc.