avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 15% platit de angajator pentru mamicile aflate in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

15% platit de angajator pentru mamicile aflate in cocnediu pentru sarcina si lauzie

Buna,
Potrivit art.66 din CCM la nivel national 2007-2010:
Art. 66. - (1) În cazul în care salariata se află în concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumită perioadă, diferenţa dintre salariul de bază individual avut şi indemnizaţia legală la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata căreia să acordă compensarea va fi stabilită prin contractele colective de muncă la nivel de unitate, dar nu mai puţin de 6 săptămâni.
(3) Diferenţele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

In conditiile actuale (avem / nu avem CCM!), angajatorul poate refuza plata acelui 15% pana la plata salariului integral, adica 100%?
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Art 66 din cmunn ELENA2009 ELENA2009 imi poate spune cineva la ce se refera art 66 din CCUNN 2007-2010? o angajata imi solicita sa platesc diferenta dintre sal de baza individual avut si ... (vezi toată discuția)
Concediul de maternitate in ccmun 2007-2010 Ank27 Ank27 Buna! Ar putea sa imi explice cineva mai clar art 66 din ccmun 2007-2010..sa inteleg ca in prima luna de concediu de maternitate salariata va primi un salariu ... (vezi toată discuția)
Nelamurire!!!! anamariaholban anamariaholban tot cautand pe net dspre Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National am dat peste urmatorul paragraf din care nu inteleg mare lucru, daca e cineva care ... (vezi toată discuția)