Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensare 15% din salariul brut in timpul concediului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensare 15% din salariul brut in timpul concediului de maternitate

Buna ziua,

Conform CCM unic la nivel national 2011-2014, la art.66 este stipulat acest drept al salariatelor gravide:
Art.66. - (1) În cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate,
unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza
individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin
contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6
saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Intrebarea mea este: daca firma la care lucrez are un ccm la nivel de unitate in care nu este trecut acest drept, mai pot eu sa il cer si am dreptul sa il primesc?

Va multumesc!
Noul CCMUN nu a intrat in viguare inca, nu a fost publicat inca in MO.
In cazul acesta sa inteleg ca nu mai este valabil nici un ccm la nivel national?Aveti idee cam cat dureaza pana intra in vigoare si daca mai pot cere acest drept?

Multumesc.
La intrebarea asta nu va poate raspunde nimeni . mai ales in vremurile astea...
Blumella a scris:

In cazul acesta sa inteleg ca nu mai este valabil nici un ccm la nivel national?Aveti idee cam cat dureaza pana intra in vigoare si daca mai pot cere acest drept?

Multumesc.

Cand ati nascut ? ... posibil sa intrati sub incidenta vechiului CCMN .
Nu am nascut inca, in aprilie urmeaza.
Insa de la 1martie intru in concediu de maternitate si vroiam sa depun cererea o data cu concediu prenatal.