avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensare 15% din salariul brut in timpul concediului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensare 15% din salariul brut in timpul concediului de maternitate

Buna ziua,

Conform CCM unic la nivel national 2011-2014, la art.66 este stipulat acest drept al salariatelor gravide:
Art.66. - (1) În cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate,
unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza
individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin
contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6
saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Intrebarea mea este: daca firma la care lucrez are un ccm la nivel de unitate in care nu este trecut acest drept, mai pot eu sa il cer si am dreptul sa il primesc?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:20, 25 Februarie 2011
Noul CCMUN nu a intrat in viguare inca, nu a fost publicat inca in MO.
In cazul acesta sa inteleg ca nu mai este valabil nici un ccm la nivel national?Aveti idee cam cat dureaza pana intra in vigoare si daca mai pot cere acest drept?

Multumesc.
La intrebarea asta nu va poate raspunde nimeni . mai ales in vremurile astea...
Blumella a scris:

In cazul acesta sa inteleg ca nu mai este valabil nici un ccm la nivel national?Aveti idee cam cat dureaza pana intra in vigoare si daca mai pot cere acest drept?

Multumesc.


Cand ati nascut ? ... posibil sa intrati sub incidenta vechiului CCMN .
Nu am nascut inca, in aprilie urmeaza.
Insa de la 1martie intru in concediu de maternitate si vroiam sa depun cererea o data cu concediu prenatal.

Alte discuții în legătură

Art 66 din cmunn ELENA2009 ELENA2009 imi poate spune cineva la ce se refera art 66 din CCUNN 2007-2010? o angajata imi solicita sa platesc diferenta dintre sal de baza individual avut si ... (vezi toată discuția)
Obligatia de compensare a diferentei dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza avut. handaricimarin handaricimarin cf.art.66-1 din CCMUN 2011-2014,angajatorul este obligat sa compenseze diferenta dintre indemnizatia de maternitate si salariul avut?eu am o salariata care a ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de muncà unic la nivel naÞional pe anii 2011-2014 ioana71 ioana71 Buna ziua. Medicul de familie mi-a spus ca exista o lege care obliga angajatorul sa plateasca diferenta de 15% pentru concediul prenatal si postnatal. Puteti ... (vezi toată discuția)