avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate ronin76

Activitate ronin76

Multumesc mut pentru sfat , vin insa cu alte detalii: la prima negociere am avut ca oferta sa-mi dau demisia post-datata cu luna decembrie 2010 iar el se angajeaza ca imi va plati salariile pana in luna dec ( inclusiv ) si cu conditia ca din luna iunie sa nu mai calc pe la birou si sa depun laptop si toate celelalte materiale ( si pt ca este marinimoasa compania - imi este permisa folosirea masinii de la servici pana in luna septembrie ). Din puctul meu de vedere sunt doar vorbe pt ca nu exista nimic scris , este ilegal si ma pot trezi cu desfacerea CM pe motivul absentelor nemotivate si pt incalcarea regulamentului de ordine interioara.
In plus compania angajeaza persoane pe pozitii inferioare pozitiei mele , a angajat si un manager pe care il trimite la un training intensiv in afara tarii. Deci una peste alta eu consider ca noua organigrama sau restructurarea mea este abuziva si are tenta personala atata timp cat nu am nici o abatere , am rezultatele cele mai bune si aduc beneficiile cele mai mari in companie.
Un proces pe acest caz se poate castiga?

Multumesc anticipat.
Buna ziua. Lucrez la o multinationala intr-o pozitie de top management. Conduc un departament care sustine compania cu 70% din cifra de afaceri. Compania e pe cale sa se dezvolte (isi mareste echipa- inca 2 agenti de vanzare ,un dir de logistica ). Imi este invocata schimbarea organigramei impusa de firma mama din Germania si am fost anuntat ca voi fi restructurat. Nu am abateri , am rezultatele cele mai bune si nu vad logica pt aceasta decizie. Consider ca motivele sunt pur personale. Conf dir financiar voi beneficia de 2 salarii compensatorii ca bonus la plecare. Atata timp cat exista o profitabilitate mare poate face restructurarea pe motiv de reorganizare? Ca si decizie sunt hotarat sa le cer pt a accepta (pt ca initial mi-au cerut demisia) restructurarea cel putin 8 salarii compensatorii ca despagubiri. Am plecat dintr-o firma unde aveam 5 ani vechime si stabilitatea job-ului ca sa stau la aceasta multinationala pt 11 luni.
Ce ma sfatuiti ?

Multumesc anticipat.