avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1994 soluții astăzi
Forum Activitate leo2003

Activitate leo2003

Discuție Rugaminte
Cu toate ca am deselectat toate bifele din "Alerte mesaj" si "Newsletter", in continuare primesc atentionarile pe e-mail si nu doresc acest lucru.
Rog un administrator sa rezolve aceasta problema sau, daca nu se poate, sa-mi stearga contul.
Revin, ca intre timp s-au mai schimbat datele problemei.
Directorul nu mai introduce in contractul individual de munca clauza de mai sus. Probabil la lamurit cineva ca este abuziv.
Dar, obliga angajatul la semnarea contractului, sa scrie cu mana lui ca nu paraseste institutul timp de 3 ani. Daca il paraseste va plati daune materiale in cuantum de 5.000 euro.
A mai redus si din cuantumul "daunei", normal, dupa bunul plac.
Poate fi legala o astfel de masura ???
clio06 a scris:
Curios este in ce baza legala se introduce aceasta prevedere?

Am intrebat si noi acelasi lucru. Ni s-a raspuns ca directorul poate introduce in contractul individual de munca ce clauza doreste el. Daca nu ne convine ramanem in continuare angajati dar pe postul de inginer, nu CS. CS numai in conditiile expuse mai sus.
Nici vorba de clauza de stabilitate.
Ce act (lege) ar trebui sa-i prezentam directorului penru ai dovedi ca masura este abuziva?

Va multumesc mult.
Povestea este urmatoarea:
In institutul unde lucrez s-au organizat examene pentru gradul profesional de Cercetator Stiintific. Dupa luarea exeamenului, conducerea institutului a luat decizia de a ma incadra ca cercetator stiintific numai daca semnez un contract de munca pe perioada nedeterminata prin care ma oblig sa nu plec din institut o perioada minima de 3 ani. Daca vreau sa plec din institut inainte de aceasta perioada, conducerea institutului imi solicita daune materiale de de 10.000 euro.
Mentionez ca institutul nu a organizat cursuri de pregatire de niciun fel.
In aceasta situatie sunt toti tinerii angajati ca ingineri si care au promovat examenul de cercetator stiintific.
Va rog sa-mi raspundeti daca o astfel de decizie este legala.