avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate TatianaM

Activitate TatianaM

Daca ar fi un tot se aplica atunci si pentru mine acelasi regim ,nu?
In cle doua saptamani ale tatalui ar trebui sa imi revendic weekendul dintre ele.Mai mult ,daca ai trai in acest program ai vedea ca esti sacaita si in vacanta...ceea ce nu e ok pentru mine ca tutore.Adica el are in vacanta mai multe drepturi decat mine ca tutore pt ca eu nu am 2saptamani legate in nicio luna din cele 3 ale vacantei copilului pt ca trebuie sa revin din concediu pt weekendul tatalui.Mie asa mi s-ar parea normal sa pot pleca in concediu fara sa ma rog de el sa facem schimb de weekend.
Asa credeam si eu dar se pare ca si Instanta este de parerea lui si chiar si in apel au spus ca se cumuleaza ceea ce nu mi se pare normal .In aceste conditii eu sunt la cheremul lui si in vacanta.Pe acest fond el mi-a deschis Dosar penal ca nu l-am lasat sa isi ia copilul intr-un weekend.
In anul 2006 am divortat de fostul sot,cu care am un copil minor.Tutela mi-a fost incredintata in Anul 2007s-a pronuntat sentinta si programul de vizitare al tatalui,care suna asa :-in prima si a trea saptamana a fiecarei luni de vineri ora 18 pana duminica ora 19.
-in fiecare luni din sapt 2 si 4 de la ora 18-19 la domiciliul mamei
-in prima jumatate din vacanta de primavara si iarna
-in ultimele doua saptamani din vacanta de vara
-in anii pari Craciunul si Revelionul cu tatal in anii impari cu mama
-de Paste in anii pari cu mama si impari cu tatal.
Intrebarea mea este :
In timpul perioadei vacantei de vara care ar fi programul de vizitare al tataluui?Este cumulat cu cel scolar?adica pe langa cele 2 sapt specificate clar se aplica si vizitarea din sapt 1,3 si lunea sapt 2,4?