avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate messartim

Activitate messartim

Discuție alcool la volan
Buna ziua.Am si eu o problema.Acum 9 luni am condus baut (100m pana acasa)si am cauzat un accident soldat cu pagube materiale(rezolvate imediat),politia a sosit la fata locului dupa o jumatate de ora iar testat cu etilotestul am fost testat dupa alte 40 de minute fiindca politistul nu detinea alcoltest si am fost dus in cealata parte a orasului sa se intalneasca cu un alt echipaj care m-a testat(0.68 in aerul expirat),dupa care am fost dus la UPU pentru recoltari biologice care a durat iar vreo-30 de minute.In pauza intre cele doua recoltari am dat o declaratie si am primit procesul verbal si dovada fara drept de conducere,pe care era mentinut faptul ca mi s-a intocmit dosar penal.Si de atunci nimic.Mentionez faptul ca nu am primit nici dovada de reparatie,nu cunosc rezultatul probelor biologice,nr de dosar si cine instrumenteaza cazul.A-si dori sa stiu daca se poate face recalculare a alcolemiei din cauza ca am fost purtat atata vreme pana ce am fost testat,si dac a-si putea obtine o dovada cu drept de conducere findca de 9 luni nu s-a intamplat nimic cu procesul meu .Va multumesc