avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate xlite

Activitate xlite

Am o problema si as dori niste lamuriri din partea dv.

Am in fata blocului o bara de batut covoarele. Doresc desfiintarea ei. E cam singura ramasa din cartier si e intens folosita de foarte multa lume, unii chiar vin cu masinile din alte parti pentru a-si bate covoarele aici. In zilele dinainte de sarbatori e un calvar, de la 7 dimineata pana seara la 9-10 se bat covoare incontinuu. Nu stiu ce sa mai fac, nu respecta orele de liniste, zgomotul este amplificat de ecoul dintre blocuri, praful este in cantitati industriale, apa cu care isi curata covoarele la sfarsit este aruncata in spatiul verde sau direct pe asfalt.....

Am facut reclamatie la primarie si ADP sa o desfiinteze si mi s-a comunicat ca pentru desfiintarea ei este nevoie de acordul asociatiei de locatari. Eu locuiesc in blocul de langa respectiva asociatie de locatari si nu am cum sa obtin aceasta aprobare, fiind intr-o alta asociatie de locatari.
Bara respectiva e situata pe domeniul public, practic este intr-o parcare si este foarte aproape de spatiul verde al blocului vecin. Asta inseamna ca apartine asociatiei de locatari respective?
Spuneti-mi ce ar trebui sa fac sa obtin desfiintarea ei legal si fara certuri cu vecinii.
Va multumesc in avans.