avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate biencutza

Activitate biencutza

Respectivul ma ameninta ca o no o sa mai pot radia masian din circulatie etc... Prin inxheierea unui contract de vanzare-cumparare legal la birou notarial, actualul propietra are obligatia sa inscrie masina intr-un anumit interval de timp? Daca nu se inscrie ce se poate intampla cu masina? Se radiaza automat din circulatie?
Eu ma gandeam sa merg la biroul de radieri auto sa vad daca pot afla de acolo ceva. Oricum respectivul vrea sa imi trimita un nou contract de vanzare-cumparare incheiat de data asta intre sotul meu si el . Sotul meu a facut odata contract de vanzare cumparare. Nu cred ca e lagal ca o masina sa fie vanduta de doua ori de catre acelasi propietar.
Acum am cautat prin acte si nu gasesc nici un act referitor la fosta masina. Poate nu stiu eu unde sunt puse. Problema e ca as ajuta omul dar masina e pe numele sotului care e plecat din tara. Daca cel care a luat masina nu a inscris-o cred ca dupa o perioada de timp nu mai poate fi inscrisa.
Cel care a luat masina dc nu s-a uitat in acte sa fie propietar cel care o detine? Ca sa piarda altul timp sa il ajute .Infine.
Deci eu nu mai am nici o datorie fata de fosta masina?
Buna ziua,
Am o problema: sotul meu a facut un schimb auto cu contract de vanzare-cumparare. Cel care a luat masina nu a inscris-o in circulatie si a dat-o mai departe altcuiva. Acesta din urma ma suna ca vrea sa radiez masina, ca imi va trimite fisa de inmatriculare sa merg la primarie sa imi puna stampila cum ca nu mai am nici o datorie.Cand am facut contractul de vanzare-cumparare sotul i-a dat celui care a luat masina absolut tot ce trebuia inclusiv fisa fiscala, iar pe talon este trecut cel care a cumparat masina.
Va rog sa imi spuneti daca eu am vreo obligatie fata de cel care detine acum masina , sotul meu vanzand-o cu acte in regula.
Multumesc anticipat