avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate serban nicusor

Activitate serban nicusor

Răspuns la discuția drepturi incalcate
Buna seara ,si va multumesc pentru raspunsurile anterioare ,am cerut de la primarie o copie de pe carnetul de munca al sotiei ,timp de 15 ani sotia a fost incadrata ca asistent social debutant ,de la 1.04.2010 , este reincadrata ca asistent personal gradatia 3 ,cu salariul de baza 725 . Intrebarea mea este ; vor exista nelamuriri cand va ajunge la pensie datorita incadrarii ca asistent social debutant? mentionez ca sotia mea are decat opt clase .
sunt asistent personal al copilului meu cu program nonstop ,cum se calculeaza concediul de odihna? parerea mea este ;din moment ce eu lucrez non stop, este normal sa iau salariul intreg plus banii pe concediu ? deoarece eu lucrez in continuare ,si nu pot sa spun ,eu sunt in concediu . ar mai fi o problema ,timp de 16 ani nu am luat concediu de odihna ,deoarece nu am stiut ,iar primarul din comuna nu ma informat , am inteles ca acel drept (indemnizatia de concediu )o pot recupera numai in instanta ? pai sa va spun , primarul din comuna letca-noua jud. giurgiu ,este var cu un procuror din giurgiu ,,,va dati seama cat am sa castig ,o lupta cu morile de vant .ce sa mai spun ca de doi ani stau in acelasi salariu 460 ron.ce parere aveti? azi am sunat la itm giurgiu sa mi-a spus ca salariul de insotitor este de 705 brut,si mi-a mai spus ca sporul de vechime este deja in acel salariu ,,,,,,,,,,,,,,se poate ?//parerea mea ca nu este ,acei cinsprezece la suta se calculeaza la salariul net
buna seara, sotia mea este asistent personal al ficei noastre in varsta de 17 ani,are diagnosticul de parapareza spastica forma piramido-extrapiramidala grava ,este incadrata la handicap grav ,este corect ? mentionez faptul ca am mers cu ea recuperare ,in timpul recuperarii a facut ocluzie intestinala , a fost operata de urgenta ,timp de un an ,nu am mai mers ls recuperare desi ne anuntase ca este un copil foarte sensibil si nu crede ca se mai poate lucra cu ea ,drept dovada a acestei ocluzii intestinale pe care a facut-o la a doua internare ( in urma cu 15 ani ) de multi ani ne confruntam cu plata salariului de asistent personal ,acesti bani nu ajung cate trei patru luni ,banii ai scoatem din bancomat , sotia mea nu stie ce salariu are ,deoarece nu primim nimic ( fluturas ,desfasurator )salariu pe care il primeste sotia este de 460ron ,nu stim de spor de vechime ,ori spor de solicitare neuropsihica ,este corect ??? cat este salariul asistentului personal acum in 2010? ce spor de vechime ai revine la 17 ani vechime? are dreptul la al treisprezecelea salariu ?ma scuzati am omis suntem locuitori ai comunei LETCA-VECHE jud.GIURGIU , CINE FACE PLATILE ASISTENTILOR PERSONALI ? PRIMARIA ORI ALTA INSTITUTIE ? mentionez faptul ca noi nu am stiut ca sotia are dreptul la concediul de odihna , vom putea recupera indemnizatiile pe concediile din anii din urma ? daca se poate unde vom depune cererea la primarie ca doar acolo este angajata asa cum spune legea ,ori la ITM GIURGIU ?intra in atributiile de serviciu al primarului sa ne informeze asupra concediului de odihna ,vazind ca de 10 ani de cand este in primarie nici unul din cei 46 de asistenti nu au solicitat concediu de odihna ? am chemat postul tv .ACASA au facut un reportaj ,in urma caruia au intrat banii in cont pe trei luni restanta ,iar acum cand au intrat nu am mai luat 460 ron ,am luat 530 ron ?de ce acum s-a produs schimbarea ?si parerea mea este ca totusi nici cei 530 ron nu este salariul real ?am dreptate ?cum redobandim sporul de vechime ? putem actiona in judecata primaria pentru tainuire de drepturi ?suntem oameni de la tara si la noi informatiile ajung mai greu ,avea primarul obligatia morala de a ne instiinta cu privire la concedii ? ori putea afisa la avizier la primarie aceasta informatie ,exista o lege care sa tina cont ca asistentii personali (aici ma refer la asistentii care au copii bolnavi ) lucreaza non stop ? este legal ca in fiecare an sa te cheme la comisia de handicap giurgiu pentru a reface alt certificat de handicap ,mentionez faptul ca fica mea este nedeplasabila , iar atunci cand sunt chemat cu ea la comisie platesc pe cineva cu masina sa o ducem la comisie ,din LETCA -VECHE si pana la GIURGIU sunt in jur de 65 km ,masina pe care o platesc este un Matiz ,iar copilul meu nu are spatiu si mergem cu ea ,cu fata lipita de geamul portierei ,este cumplit ,si zilele urmatoare trebuie sa o ducem la Bucuresti pentru un control ,si bineinteles tot cu fata lipita de geam ,defapt la o vizita medicala deoarece am cerut un fotoliu rulant care va suferi modificari ,deoarece fata mea sta numai pe spate ,acest fotoliu fiind necesar sa o putem tine si afara( ca doar nu putem scoate patul afara ) sa ma fac inteles ;;pentru a depune cerere la CAS .GIURGIU ,imi trebuie o recomandare TIP RETETA de la un medic din centru de recuperare , acel medic a mai vazut-o pe fica mea si in noiembrie 2009 ,am mers la medic cu certificatul din noiembrie ,crezand ca am o dovada clara pentru a-mi justifica cererea de fotoliu rulant , dar medicul nu a dorit sa ia in considerare acel certificat facut tot de el ,a spus ca nu mai este valabil si trebuie sa aduc copilul sa-l vada ,in urma caruia imi va face recomandarea de fotoliu , a procedat corect ?