avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate adi_2010

Activitate adi_2010

Sa inteleg ca Dvs.aveti stabilita pensia la venitul brut?
Si acum cat va stabilit instanța?
Felicitări!
Sunt persoane care fac apel si pentru 2 bani (vorba vine)...si pentru avocați gasesc bani doar pentru proprii copii, nu
Toți stim ca un copil de 10 ani are atâtea nevoi, mai ales ca este o micuta domnisoara in devenire
Va mulțumesc tuturor...si ca sa fac putin haz....acum m-am linistit
"Incasari interbancare în lei pentru tranzactia....."
Adica nici nu stiu daca e de ras sau de plans.....Tot mie imi ia banca comision din dreptul copilului meu...
deci 235,25 -4,00 =231,25 RON este suma ce trebuie sa o plateasca?
Tot legat de acest subiect, ma aflu intr-o situatie asemenatoare.
Tatal biologic al fetitei mele m-a dat in judecata pentru reducerea pensiei, pe motiv ca nu mai are serviciu.
Instanta a stabilit reducerea de la 1000 lei la 1/4 din venitul minim net pe economie, fara a preciza suma exacta.
Dupa "grele calcule" (probabil) =D>, tatal biologic a stabilit ca trebuie sa-mi vireze suma de 235,25 RON in cont (din care banca imi ia, tot mie :D, comision de transfer de 4,00 RON).
Domnul afirma ca din sepetembrie 2015 nu are job, desi se vede de la o posta ca nu e muritor de foame, dimpotriva....

As vrea sa stiu cum se calculeaza acest "sfert", pentru ca, pana la urma, este vorba de dreptul unui copil, mai presus de orice,
Ma gandeam sa cer instantei sa completeze hotararea, cu date mai exacte....dar ma gandeam ca exista in jurisprudenta ceva care sa ma ajute...

Multumesc,
Multumesc pentru răspunsuri!
Mulțumesc pentru raspuns.
Este diferit de cel primit inainte si recunosc ca ma derutează.
Ma mai documentez.
Din pacate, avocatul a omis sa depuna dovada platii
Multumesc.
Avocatul a precizat ca putem face o notificare prin executor, iar in cazul in care nu plăteste, sa solicit prin instanță .