avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate lazarescu_cristian2000

Activitate lazarescu_cristian2000

am cesionat actiunile din firma in care eram si actionar cu 5% si administrator unei terte persoane atat eu cat si asociatul meu persoana juritica.Cesiunea a fost autentificata de catre Jurist inscris in uniunea consilierilor juritici din romania,cu stampila cu nr.de inreg tot.Am facut proces-verbal de predare primire a stampilelor,a contabilitatii si a tuturor actelor firmei catre fostul asociat majoritar persoana juridica.
persoana care a devenit actionarul majoritar al firmei,precum si noul administrator,conform actului aditional la cesiune de modificare a statutului nu a inregistrat cesiunea la registrul nici in ziua de azi,cesiunea si revocarea mea fiind din anul 2006.Observand acest lucru la o luna de zile de la cesiune am notificat eu registrul comertului ca am fost schimbat ca administrator si ca s-a facut acea cesiune, la acea notificare am depus in copie si contractul de cesiune si actul aditional prin care am fost revocat din functia de administrator ,la care registrul mi-a trimis o instiintare cu pasi legali conform legii prin care se inregistreaza cesiunea.nu aveam cum sa mai fac ceva din moment ce stampilele erau predate si eu deja eram deja revocat,problema e ca nici noul actionar nu a facuto.ce raspundere mai am si ce pot sa mai fac,pentru ca noul actionar nu e de gasit e cetatean elvetian?