avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Activitate george_s

Activitate george_s

Buna, as dori sa intreb daca stie cineva cum se poate obtine mai usor o viza de romania pt. un cetatean filipinez? In cazul meu e vorba de prietena mea, posibil viitoare sotie, pe care doresc sa o invit aici sa stea cu mine ceva timp, de preferinta cat mai mult. Are 22 de ani, a terminat liceul si a lucrat diferite joburi mici pe acolo, vorbeste engleza. Spun amanuntele astea in caz ca ajuta... Acum eu nu stiu ce fel de viza are mai mari sanse sa primeasca.....sa o invit eu personal? Sau cum? Exista posibilitatea vizei de logodna, asa cum e si in USA? Va rog, orice sugestie e bine primita....va multumesc!
Intentionez sa ma casatoresc cu o filipineza si doresc sa stiu unde ar fi recomandat sa oficiez aceasta casatorie? In Romania sau acolo? Din cate am inteles pana acum e de preferat in RO asta in cazul in care se ajunge la divort, in sensul ca pot obtine mai usor divortul aici. Este adevarat? Deci ce varianta ar fi mai buna ca sa fie in avantajul meu in caz ca voi ajunge aici, bineinteles doamne fereste, nu imi doresc acest lucru deoarece o iubesc mult.
Intentionez sa ma casatoresc cu o filipineza pe teritoriul Filipine si as dori sa intreb, punand raul in fata : In caz de divort ulterior unde se poate face procesul sau sentinta de divort? Se poate face in Romania? Si daca se poate face in lipsa sotiei care e in Filipine? Este greu de obtinut o asemenea sentinta? Si ultima intrebare, e sentinta de divort de aici valabila si acolo, sau trebuie sa deschid un alt proces in Filipine pt. a obtine si acolo aceeasi sentinta.
Stiu ca sunt cam multe intrebari dar apreciez orice raspuns, chiar daca partial. Multumesc mult!
Răspuns la discuția casatorie cu filipineza
Multumesc foarte mult pt. raspunsul dat.
Răspuns la discuția casatorie cu filipineza
Multumesc de raspuns, asa am sa si fac, ma voi adresa acolo unui avocat. Totusi, intrebarea ramane valabila si pentru cazul legislatiei romane asta daca ne hotaram sa ne mutam ulterior aici sau sa ne casatorim si aici. Din ce raspuns am primit pana acum inteleg ca nu am nici o responsabilitate pt. copilul care nu e biologic al meu si care a fost nascut inainte de a ma casatori cu ea. Puteti si dvs. sa imi confirmati lucrul acesta? Multumesc inca o data, george
Răspuns la discuția casatorie cu filipineza
Mersi mult, foarte punctual si foarte la obiect!
Buna, am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma lamureasca cat de cat, pt. ca e o situatie mai aparte cred. Intentionez sa ma casatoresc cu prietena mea care e filipineza, are 22 de ani si e mama unui copil de 1 an. Tatal copilului nu e de gasit si oricum nu are nici o intentie de a se implica in cresterea acestuia. Intrebarea este daca eu prin casatorie devin din punct de vedere juridic tata al copilului si respectiv imi va reveni obligatia de a raspunde pt. cresterea acestuia. De asemenea, punand raul inainte si gandindu-ma la un eventual caz de divort intre mine si ea, ce se va intampla, voi fi responsabil financiar pt. sprijinirea acestui copil? Daca da, atunci as vrea sa intreb daca se pot lua masuri de precautie din acest punct de vedere prin incheierea contractului prenuptial cu clauza de a nu fi responsabil financiar de cresterea copilului. Multumesc anticipat de raspuns si inca o data mentionez ca iau in calcul varianta pesimista in care incearca sa profite de mine.
De asemenea, casatoria ar urma sa aiba loc in Filipine si atunci ma intreb daca legislatia lor e diferita de a noastra in domeniul asta....atunci care se aplica? Ma gandesc ca daca ne stabilim in Filipine atunci trebuie sa consult un avocat de acolo, nu? Multumesc mult pt. timpul acordat!