avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate g3t_burn

Activitate g3t_burn

Răspuns la discuția PROBLEME CASCO
Experienta minima era de 1 an. Chiar daca ar fi fost de 3 ani, tot respectam conditiile. M-am interesat mai in amanunt, si reintregirea politei Casco, se calculeaza
astfel : Valoarea daunei X cota politei de asigurare X Nr de luni ramase din plata anuala/ 12 luni

Exemplul meu : 1300E X 6.5% X 9/12 = 63.37 E.

Se va deschide un dosar de dauna. Acum suma ce va trebui achitata, va depinde foarte mult de cota pe care Groupama o aplica si de vechimea Casco-ului...intrucat valoarea pieselor schimbate a fost de 1300 E.

Am vazut masina ridicata pe elevator, iar cadrul motor nu a fost indoit, cum spun ei, ci mai mult punctat. O singura margine este foarte usor sifonata. Contragreutatea a fost avariata cel mai grav. Sa spunem ca aceea ar merita schimbata. Cadrul motor in schimb a fost indreptat si masina ruleaza perfect in momentul de fata. Deci suspiciunile cum ca vor sa imi bage mana in buzunar sunt si mai mari acum.

Inca odata, apreciez si va multumesc mult tuturor celor care v-ati implicat.
Va urez o zi cat mai placuta!
Răspuns la discuția PROBLEME CASCO
Exact. Pe contract scria ca testul se va efectua numai pe drumurile nationale. Nu mi s-a facut nici un fel de instructaj in acest sens. Insotitorul de drum, se pare ca a avut de sufeit, si a fost sanctionat. Acum mi-au zis ca daca achizitionez o masina din grupul lor (Hyundai, Subaru, Suzuky, Jaguar, Land-rover) incidentul este uitat.
Insotitorul de drum, mi-a aruncat o pastila cum ca nu ar mai exista reinoirea politei de asigurare. Asigurarea este facuta la Grupama...sau ceva de genul. Cu toate acestea, oamenii se pare ca insista puternic asupra faptului ca sunt bun de plata. Pagubele se ridica la 1300 E. Momentan inca nu stiu cat voi plati, cat inseamna reintregirea, dar personal nu am de gand, din principiu, sa le dau nici macar 1 Ron.

Deci, pana la urma, mai exista sau nu mai exista termenul de reintregire polita casco? Pentru ca daca nu mai exista, atunci contractul semnat este egal cu zero.

Sincere multumiri pentru ajutorul acordat!
Răspuns la discuția PROBLEME CASCO
Va multumesc mult pentru raspuns. Acum incep sa imi recapat increderea.

Masina avea 1300 km. Deci era aproape noua. Dupa impact, au inceput sa se auda niste zgomote ciudate, care inainte nu se auzeau. Dar tind sa cred ca nu am facut decat sa redeschid o carpitura. In cazul in care voi apela la justitie, sa inteleg ca am vreo sansa?
Buna seara,

Numele meu este Stefan, si am avut astazi o problema controversata.
Am fost sa fac azi un Test Drive cu Hyundai IX35 (SUV).
Pe contractul de test-drive, scria urmatoarele, pe langa regulile clasice: In cazul unui accident din vina conducatorului auto, acesta va suporta plata reinnoirii politei CASCO.
Din cate stiu, pentru masinile de Test Drive, exista un CASCO special, net superior masinilior normale.
Am intrebat insotitorul de drum, daca pot scoate masina pe un drum mai accidentat, intrucat, modelul anterior avea suspensiile foarte zgomotoase, raspunsul fiind absolut afrimativ. La viteza de 25 km/h ( si cred ca sunt generos) am atins cu scutul motor un damb greu vizibil de pamant si piatra. In urma impactului se pare ca as fi strambat cadrul motor ; ceea ce mi se pare de domeniul SF-ului avand in vedere ca era foarte putin zgariat (scutul de plastic), iar dambul despre care vorbesc nu depasea 14-15 cm in inaltime.
Insotitorul de drum mi-a spus ca daca eu nu voi achita, plata va fi suprtata de el.

Deci, intrebarea este...sunt obligat sa platesc ceva ce nu s-a intamplat din vina mea?
Este legal sa folosesti o masina de Test-Drive fara un CASCO potrivit ?
Pentru ca pana la urma nu este problema mea (a clientului) ca tu (compania) nu ai vrut sa cheltui banii pe CASCO-ul adecvat.

NU am fost avertizat ca masina este totusi joasa.
NU am fost avetizat ca masina are scut de plastic.
MI S-A PERMIS fara ezitare sa intru pe acel drum.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.