avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate Dalba

Activitate Dalba

Răspuns la discuția partaj credit?
Draga Laura,
Mersi pentru sfat.
Situatia bancara este urmatoarea: el este titularul de credit, eu sunt coaplicant, iar ca ipoteca este adus apartamentul parintilor mei. Se pare ca nici chiar in acesta situatie nu poate fi silit sa plateasca dupa divort 1/2 din credit . El isi ia la revedere si ma lasa pe mine cu creditul,bunurile imobiliare achizitionate din valoare imprumutata de la banca nu mai valoreaza nici jumatate, si in plus si-a achitat si un credit vechi pe care-l avea dinainte de casatorie...asta DA AFACERE..Mi-e greu sa cred ca in Romania nu se pot imparti pe langa bunuri si datoriile ( respectiv in cazul meu ,acest credit)
Răspuns la discuția partaj credit?
Din pacate solutia de a vinde bunurile cumparate nu este una convenabila acum cand piata imobiliara a scazut dramatic. Ar fi imposibil sa acopar valoarea intregului credit. As putea insa sa obtin in instanta macar obligatia ca el sa-mi achite acel credit pe care el l-a refinantat din banii pentru creditul(mare) luat in comun ?.
Discuție partaj credit?
Va rog sa-mi dati si mie un sfat:
Eu si sotul meu am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca( ipoteca fiind chiar apartamentul parintilor mei). Banii pe care i-am luat de la banca i-am folosit pentru a refinanta fiecare dintre noi cate un credit obtinut anterior casniciei, iar cu restul de bani am achizitionat bunuri imobiliare. Acum sotul meu doreste sa divortam, spune ca nu este interesat de acele bunuri imobiliare achizitionate in comun cu banii ramasi din credit, ca nu isi permite sa platesca jumatate din rata pe lunara, si astfel sa raman eu cu tot creditul.Mentionez ca acesta rata lunara este aproape cat indemnizatia pentru crestere copil pe care o primesc de la stat (copilul are acum 4 luni) , Finalul va fi cu siguranta imposibilitatea de a plati singura rata, si implicit pierderea apartamentului parintilor ipotecat in favoarea bancii. Intrebarea mea este ; Cum voi putea prin instanta sa obtin impartirea creditului si obligatia lui de a achita lunar 1/2 din rata?( in conditiile in care doresc si partajul bunurilor achizitionate in comun). o eventuala intelegere amiabila fiind exclusa , el refuzand orice discutie.
va multumesc.