avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate FelixDK

Activitate FelixDK

Va multumesc pentru raspunsuri.
Problema este ca presedintele asociatiei a dat deja in judecata proprietarul apartamentului care figureaza cu cele mai mari datorii la intretinere, insa, procesul deja dureaza de aproape un an si probabil ca va mai dura inca pe atat, iar datoriile se acumuleaza in continuare...sincer, nici nu stiu daca va reusi vreodata proprietarul sa mai plateasca acele datorii...nu stiu daca ati mai auzit ca cineva sa aiba datorii la intretinere de 80.000 RON :O.
Suntem intr-o situatie limita, datorii acumulate de luni si ani de zile, oameni fara responsabilitate care nu au fost trasi la raspundere niciodata pentru faptul ca nu si-au platit cotele...eu deja ma gandesc serios sa plec din acel bloc:( . Instanta nu ne ajuta cu nimic...un proces dureaza ani de zile...dupa aceea iti mai ia alte luni bune sa pui in aplicare decizia instantei...intre timp oamenii de buna credinta raman fara apa calda, caldura, samd.....
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.

In cadrul asociatiei noastre exista mai multi datornici...unii care probabil chiar nu au posibilitate sa plateasca si unii care sunt rauvoitori.
Din cate am inteles, doar presedintele asociatiei de proprietari poate actiona datornicii in instanta, insa, din punctul meu de vedere este o solutie destul de greoaie, care se prelungeste pe perioade foarte lungi.
Vroiam sa va pun doua intrebari:
Pentru recuperarea datoriilor, asociatia de proprietari poate solicita serviciile unei firme de recuperare datorii? Este legal?
Anuntarea numelor datornicilor la avizierul blocului (pentru a-i face intr-un fel sa constientizeze gravitatea situatiei in care au adus asociatia) intra sub incidenta legii privind prelucrarea datelor cu caracter personal? Este interzisa aceasta actiune?

Va multumesc foarte mult