avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate mariusbordei

Activitate mariusbordei

Discuție declaratia 205
Am o intrebare.In declaratia 205 se trece impozitul pe dividende, in conditiile in care am trecut o data impozitul pe dividende in declaratia 100?
Am un angajat care de cateva zile nu s-a mai prezentat la serviciu, primind un mesaj din partea lui ca deja este plecat in Italia.Prin urmare trebuie sa ii desfac contractul disciplinar.Ce trebuie sa fac?cum sa procedez?trebuie sa fac o ancheta ceva?
Va rog sa ma ajutati!
Răspuns la discuția Concediu fara plata
angajatul isi va face cerere de concediu fara plata din data de 04.05pana pe 04-07.2010 ca intentioneaza sa reia activitatea la aceasta data , dar daca ma duc la ITM oare o inregistreaza?ca e tarziu.
Si cand reia activitatea ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția Concediu fara plata
Am mai citit pe internet ca nu trebuie neaparat inregistrata decizia la ITM, ci doar trebuie sa fie la dosarul cu concedii cererea salaraiatului de concediu fara plata
Răspuns la discuția Concediu fara plata
Are CIM pe perioada nedeterminata
Am o problema.Am avut un angajat care a intrat in CFP din data de 04.02.2010 pentru o perioada de 90 de zile, urmand sa iasa din concediu in data de 04.05.2010 si sa reia activitatea, dar din cauza activitatii cu caracter sezonier ale societatii urmeaza sa inceapa activitatea cu data de 01.07.2010. Ce sa fac pentru perioada dintre 04.05.2010 si 01.07.2010 cand reia activitatea?il pun sa faca o alta cerere de CFP?
Mentionez ca prima cerere a fost inregistrata la ITM.
Discuție BUNA ZIUA
O mica intrebare!am facut niste decizii de majorare de salar si in loc de 01.06.2010 am pus 01.05.2010.Le-am listat in 3 exemplare,stampilate si semnate de director.Mi-am dat seama de greseala si ca sa nu mai reiau procedeul am dat cu corector doar la data ca sa o modific.Este vreo problema la ITM?Exista posibilitatea sa nu mi le inregistreze?
Va multumesc:">
Discuție Angajare!
Ma confrunt cu o situatie cu care nu m-am mai intalnit pana acum.A venit in unitatea noastra o femeie, sa se angajeze pe postul de muncitor necalificat in pescuit(Cod COR 921302).Este vreo problema?Ar trebuie luate in calcul anumite lucruri pentru a fi in regula?trebuie prevazute clauze speciale in contract?
Discuție BUNA ZIUA
As vrea o lamurire in ceea ce priveste inregistrarea contractelor in REVISAL:eu cand angajez pe cineva vine cu o zi inainte de inceperea activitatii si semneaza contractul pe care il inregistrez in revisal cu un numar intern de contract.
De exemplu daca am un angajat care incepe activitatea pe 27.05.2010 pe contract pun un un numar X/26.05.2010.Este bine?
Discuție REVISAL
Va rog sa ma ajutai cu o problema.Am gresit in revisal ceva: temeiul legal de incetare a contractului.Cum corectez?si cu ce program pot vedea datele pe care le transmit pe site-ul ITM?