avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate sonkasb

Activitate sonkasb

Discuție Absovent drept
Buna, am nevoie de ajutorul vostru: nu am un job momentan insa cochetez tot mai mult cu ideea de a ma angaja in domeniu (am absolvit Facultatea de Drept in anul 2001 insa nu am profesat deloc), as fi vrut jurist, de fapt nici nu stiu daca mai pot face ceva dupa atatia ani, mi-ar fi placut si notar dar poate jurist ar fi mult mai ok.Ce trebuie facut pentru asta, pot fi jurist individual, independent pentru a putea, reprezenta mai multe societati comerciale, gen contabilii?Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,ma intereseaza sa stiu daca ma pot intoarce la serviciu desi sunt in cresterea copilului pana la 2 ani - angajatorul are nevoie de mine si ma cheama mai repede.Acum daca ma intorc pot beneficia de un program mai special ,in sensul de a lucra doar de dimineata sau mai putine ore (nu 8) pana la implinirea celor 2 ani sau se va relua activitatea ca si cand nu as fi fost deloc plecata?In situatia in care nu fac fata la serviciu ma pot reintoarce in cei 2 ani de crestere a copilului sau s-a pierdut acest drept?Multumesc