avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate ct.madalin

Activitate ct.madalin

DA !
Aveti mare dreptate .
Multumesc domnilor Neagu si Valeriu pentru raspunsurile dumneavoastra, ma inclin si va urez o seara buna in continuare.
Buna seara !
Multumesc oentru raspunsul dumneavoastra.
Cu acel angajator clar nu mai vreau sa colaborez. Problema mea este ca mi-a desfacut sau incearca sa desfaca CIM-ul in baza art 31 alin 4 Codul Muncii (adica "necorespundere profesionala" ). Daca imi desfacea CIM cu alt art nu aveam nici o problema . Mai mult de atat a modificat cu nerusinare primele doua pagini din CIM, in sensul ca a modificat data de la 06.04 la 09.04. A putut sa faca asta deoarece, printr-o prostie am semnat numai ultima pagina din CIM, iar cu primele doua a putut sa faca ceea ce a vrut.
Vreau sa merg mai departe si sa incerc sa dovedesc faptul ca a facut aceste ilegalitati .
Buna seara !
In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care au bunavointa de a ajuta si de a raspunde intrebarilor noastre , ale utilizatorilor acestui forum.
Am nevoie de cateva raspunsuri legate de urmatoarele aspecte :
M-am angajat la o societate comerciala in urma cu 1(una) luna.
De fapt am inceput lucrul pe data de 06.04.2010 . Am semnat un CIM pe per. nedeterminata cu o perioada de proba de 30 zile . Ieri(06.05.2010) am primit un act aditional prin care eram informat de faptul ca salariul meu de incadrare urmeaza a fi micsorat de la 1450 ron brut la 600 ron brut, pe care bineinteles am refuzat sa-l semnez. In urma acestui refuz angajatorul mi-a spus ca mi-a trimis astazi (07.05.2010)prin posta o notificare prin care imi aduce la cunostina ca CIM-ul inceteaza astazi 07.05.2010 in baza art 31 alin 4 Codul Muncii.
Facand un calcul a rezultat faptul ca astazi se implinesc nu 30 zile ci 32 zile de la prima mea zi de lucru. Interesandu-ma la ITM am aflat de fapt ca CIM-ul meu a fost inreg cu data de 09.04.2010 . Luand in calcul aceasta posibilitate am facut copii xerox dupa o asa zisa condica de prezenta , un caiet studentesc pe care eu si fostii mei colegi ne semnam de venirea, resoectiv plecarea de la serviciu . Vreau sa actionez in instanta angajatorul pe motivul ca nu a inregsitrat CIM-ul, sau mai bine zis ca nu a intrat in vigoare cu data de 06.04.2010. In acest caz art 31 alin 4 iese din discutie . Am castig de cauza ? Pot sa-i citez pe fostii mei colegi pe care i-am schimbat/m-au schimbat in aceste prime 3 zile de munca ?
Mentionez ca angajatorul a modificat registrul de casa in sensul ca a rupt foile si le-a aruncat la gunoi , sa nu apara numele meu pe ele, iar un registru cu regim special, numerotat si inreg la finante a fost modificat cu corectorul si scris pe primele 3 pagini numele unui coleg.
Ce pot eu sa fac in aceste conditii ????