avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_84

Activitate mihai_84

Răspuns la discuția proceduri speciale
multumesc tuturor pentru infirmatiile furnizate. Imi sunt necesare pentru a concepe un proiect de cercetare ca tema pentru un curs la master, dreptul afacerilor. Multumesc !!!
Salut!
O mica nelamurire am despre procedurile speciale de solutionare a litigiilor comerciale.
Eu cunosc doar procedura arbitrajului, ca procedura speciala. Mai sunt si altele?
Va multumesc anticipat!
se poate aplica redozarea pedepsei amenzii in cazul contraventiilor, de catre instanta?
daca da, va rog sa imi indicati textul de lege. multumesc!
Răspuns la discuția anulare factura
ok. ma adresez instantei, dar nu stiu pe ce temei de drept sa imi adresez cererea.
Multumesc!!!
Discuție anulare factura
Salut!
In luna ianuarie mi-au schimbat contorul de gaze. In urma acestei proceduri s-au incheiat anumite procese verbale care includeau si indexul contorului vechi si indexul celui nou.
Acest lucru s-a intamplat pe data de 24 ianuarie. Problema este ca la citirea indexului de la contorul pe care l-au schimbat erau in jur de 8000 de metrii cubi, iar pe date de 3 ianuarie au venit cei cu citirea si erau in jur de 600 de m cubi. Cei de la gaze au luat controtul vechi si l-au bagat in sac de plastic si l-au sigilat spunand ca pe data de 15 februarie sa ma prezint la ei la sediu pentru a se face o verificate metrologica, fapt pe care l-am si facut dar cu nici un rezultat, indexul tot acela fiind, adica de 8000 de m cubi. Precizez ca am 2 focuri de gaze> un aragaz si o centrala termica. Eu nu aveam cum sa consum peste 7000 de metrii cubi in mai putin de o luna, avand in vedere faptul ca pe fiecare luna imi veneau in jur de 200-250 de metrii cubi.
Am marea rugamunte sa ma indrumati in ceea ce este de facut. Precizez ca am facut o reclamatie la ei cu expunerea tuturor motivelor(ca nu aveam cum sa consum aceea cantitate de gaze in mai putin de o luna si ca pe lunile anterioare consumam in jur de 200-250 de m cubi), dar fara nici un rezultat, primind o notificare in facre preciza faptul ca acel contor a functionat si ca acei metrii cubi trebuie sa-i platesc fapt pentru care am primit si fatura in valoare de 85 mil lei vechi.
Intentia mea ar fi sa ma adresez cu o cerere in amulare la instanta.

Multumesc!!!