avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_

Activitate mihaela_

Răspuns la discuția Divort cu un minor
Va multumesc pentru ajutor.Sa inteleg ca solutia cea mai buna in acest caz este ca parintii mei sa vanda apartamentul inainte de divort,sa nu se ajunga la licitatia apartamentului si la cheltuieli suplimentare(deci de comun acord).Si abia apoi sa aibe loc divortul propriu zis.Tata este somer,deci platirea unei pensii alimentare este aproape imposibila.Am vazut ca exista divortul de comun acord care este mult mai rapid si se poate face fara ajutorul uinui avocat.Dar atata timp cat exista un minor din casatorie ,cum este fratele meu,nu mai intram in categoria divortului de comun acord.Am inteles ca va interveni si autoritatea tutelara , va dura probabil ani de zile.Dar totusi in acest timp daca se rezolva cu vanzarea apartamentului se pot desparti?sau sunt obligati sa stea sub acelasi acoperis pana la finalizarea divortui?imi pare rau ca pun atat de multe intrebari,dar este imposibil sa mai stai in casa cu un om care te aduce la disperare.Va multumesc tuturor din suflet.
Buna ziua.Familia noastra are patru membrii:mama,tata,un baiat de 16 ani si eu de 21.Tata este un alcoolic.Am uitat vremea in care avea rolul de tata si nu de cel care vine acasa si terorizeaza familia.Mama vrea sa bage divort,si nu numai ea este de accord ci si noi,copiii,suntem satuli amandoi.Bunuri in comun-un apartament de 3 camere.Ceea ce ma intereseaza ,in cazul unui divort,daca valoarea apartamentului se imparte in mod egal de 50% .Partea cu care ramane copilul nu va lua o suma mai mare?Teama mea este ca tata va pleca cu jumatate,deci singur,iar mama care il are pe fratele meu cu aceeasi suma si nu cred ca se vor descurca in cumpararea unui alt apartament.As vrea sa mai stiu in legatura cu un avocat....ma sperie onorariu care il percepe.Tin sa zic ca nu avem o situatie materiala foarte buna.Tata a lucrat in strainatate o perioada iar acum e acasa in somaj.Eu sunt in strainatate iar in somaj.Numai mama lucreaza iar salariul este minim.Va rog daca se poate da-ti-mi o mana de ajutor caci cu toate ca m-am uitat la discutii de genul,fiecare are o situatie aparte si nu stim la ce sa ne asteptam.