avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate tutu?

Activitate tutu?

In data de 22.11.2006 am cumparat un apartament,care nu avea datorii.Asociatia de proprietari a afisat la 22.01.2010, penalitati in valoare de 1200lei acestea fiind cumulate in perioada 06.2002-2006.In perioada 2006-22.01.2010,penalizarile nu au fost precizate in listele de la intretinere niciodata.In actul de vanzare- cumparare al apartamentului se precizeaza ca nu sunt restante si penalizari.In adeverinta eliberata de asociatia de proprietari,celui care a vandut apartamentul este precizat faptul ca vanzatorul nu este restantier la asociatie.Care este solutia in acest caz, trebuie sa platesc aceste penalizari,pt. ca vreau sa vand apartamentul iar asoc. de propr. nu elibereaza adeverinta pana nu platesc cele 1200lei, care practic nu-mi apartin.
Penalizari sunt trecute la aproape toate apartamentele si sunt de la furnizor.
Administratorul s-a schimbat din 2002 de trei ori pana acum, ultimul administrator fiind in functie din aprilie 2009. Acesta a preluat anul trecut, spune el suma totala a penalitatilor, dar nu si lista detaliata pe apartamente. Abia anul acesta, in ianuarie 2010 au fost afisate detaliat.
Am mers la fostul administrator cu o copie legalizata dupa adeverinta eliberata la vanzarea apartamentului, in care scrie asfel: ,,fostul proprietar nu este restantier la asociatie,,. Administratorul a spus ca o data ce nu scrie ca nu sunt penalitati in adeverinta pentru vanzarea apartamentului inseamna ca trebuie sa le platim noi;dar penalitatile nu se aplica la niste restante., inseamna ca daca fostul proprietar nu are restante, cum este precizat in adeverinta, nu are nici penalitati. Dar cred ca aceste penalitati sunt pecizate in actele contabile ale asociatiei pentru perioada 2002-2006 si daca fostul administrator nu a trecut cuvantul penalizari in adeverinta de vanzare a apartamentului atunci nu a facut un fals in acte?

Aceste penalizari nu se prescriu, pt. ca a trecut aproape 4 ani?
Daca as depune o plangere la politie pentru ca administratorul a eliberat un act fals in care nu a trecut ca sunt penalizari desi erau,sau sa depun o instiintare la Compartimentul Asociatii de Proprietari din cadrul Primariei Iasi .
Fostul administrator a dat o declaratie prin care precizeaza ca este de accord sa fie trecute penatiatile la el pe tabelul de plata de la asociatie si sa le plateasca. Presedintele asociatiei de proprietari insa nu este de accord. Cum este legal de procedat in acest caz?
care este legea care prevede prescrierea penalizarilor,deoarece dupa timp de 3ani si 1 luna au aparut penalizari pe listele de intretinere . Mentionez faptul ca in aceasta perioada nu am fost informat in alt mod de existenta acestora.
Răspuns la discuția penalizari care apar dupa 3ani
Nu stiu daca are vreo importanta daca sunt penalitati de la asociatie sau de la furnizor, atat timp cat nu am fost proprietari ai apartamentului in perioda 2002-2006 de cand dateaza penalitatile.
Penalitatile sunt de la furnizor.
Nu mi se pare corect sa le platim noi.
Aveti idee, daca dupa trei ani nu au fost aduse la cunostinta proprietarilor, aceste penalitati nu se prescriu?
Care este situatia in care se prescriu penalitatile?
Poate fi depusa o plangere la Compartimentul Asociatiilor de proprietari din cadrul Primariei iasi faptul ca nu au fost aduse la cunostinta aceste penalitati?
Răspuns la discuția penalizari care apar dupa 3ani
Penalizari sunt trecute la aproape toate apartamentele.
Administratorul s-a schimbat din 2002 de trei ori pana acum, ultimul administrator fiind in functie din aprilie 2009. Acesta a preluat anul trecut, spune el suma totala a penalitatilor, dar nu si lista detaliata pe apartamente. Abia anul acesta, in ianuarie 2010 au fost afisate detaliat.
Am mers la fostul administrator cu o copie dupa adeverinta eliberata la vanzarea apartamentului, in care se precizeaza ca ,,nu este restantier,,. Administratorul a spus ca o data ce nu scrie ca nu erau penalitati, inseamna ca trebuie sa le platim noi. Dar totusi aceste penalitati sunt pecizate probabil in actele contabile ale asociatiei pentru perioada 2002-2006.
In data de 22.11.2006 am cumparat un apartament,care nu avea datorii.Asociatia de proprietari a afisat la 22.01.2010, penalitati in valoare de 1200lei acestea fiind cumulate in perioada 06.2002-2006.In perioada 2006-22.01.2010,penalizarile nu au fost precizate in listele de la intretinere niciodata.In actul de vanzare- cumparare al apartamentului se precizeaza ca nu sunt restante si penalizari.In adeverinta eliberata de asociatia de proprietari,celui care a vandut apartamentul este precizat faptul ca vanzatorul nu este restantier la asociatie.Care este solutia in acest caz, trebuie sa platesc aceste penalizari,pt. ca vreau sa vand apartamentul iar asoc. de propr. nu elibereaza adeverinta pana nu platesc cele 1200lei, care practic nu-mi apartin.


Data post: Joi, 13 Mai 2010, 21:47
Penalizari sunt trecute la aproape toate apartamentele.
Administratorul s-a schimbat din 2002 de trei ori pana acum, ultimul administrator fiind in functie din aprilie 2009. Acesta a preluat anul trecut, spune el suma totala a penalitatilor, dar nu si lista detaliata pe apartamente. Abia anul acesta, in ianuarie 2010 au fost afisate detaliat.
Am mers la fostul administrator cu o copie legalizata dupa adeverinta eliberata la vanzarea apartamentului, in care scrie asfel: ,,fostul proprietar nu este restantier la asociatie,,. Administratorul a spus ca o data ce nu scrie ca nu sunt penalitati in adeverinta pentru vanzarea apartamentului inseamna ca trebuie sa le platim noi;dar penalitatile nu se aplica la niste restante., inseamna ca daca fostul proprietar nu are restante, cum este precizat in adeverinta, nu are nici penalitati. Dar cred ca aceste penalitati sunt pecizate in actele contabile ale asociatiei pentru perioada 2002-2006 si daca fostul administrator nu a trecut cuvantul penalizari in adeverinta de vanzare a apartamentului atunci nu a facut un fals in acte?

Aceste penalizari nu se prescriu, pt. ca a trecut aproape 4 ani?
Daca as depune o plangere la politie pentru ca administratorul a eliberat un act fals in care nu a trecut ca sunt penalizari desi erau,sau sa depun o instiintare la Compartimentul Asociatii de Proprietari din cadrul Primariei Iasi .