avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate alicebucura

Activitate alicebucura

In 2007 , am avut un control de fond , care s-a intrerupt pentru un an si procesul verbal a fost incheiat in 2008 . In control a venit doar o singura persoana , tot singura a semnat procesul verbal. E legal acest lucru?
Discuție esalonare plati
Intr-un dosar penal din 2008 unde anaf considera suma de plata 135.000 ron ( impozit pe profit , TVA si penalitati) si sesizarea politiei,pentru eveziune fiscala s-a ajuns in urma unei expertize contabile la suma de plata in cuantuum de 32600 ron.Politia spune sa mergem la procuror, dar daca se plateste suma stabilita in urma expertizei contabile nu mai e nevoie .
Firma a fost radiata in urma unei hotarari judecatoresti ramasa definitiva si irevocabila in data de 26 mai 2010, expertiza sa dispus la data de 16.07.2010 si pusa la dispozitia politiei in data de 23.09.2010.
Intrebarea mea este daca se poate face plata sumei de 32600 ron esalonat.
Daca firma a fost radiata , in urma unei hotarari judecatoresti, cum s-a putut dispune expertiza contabila?
Discuție Firma e radiata
daca exista un dosar penal pentru evaziune si pe parcurs se radiaza firma , dosarul penal mai are obiect?

persoana nu mai e administrator.s-a numit un expert contabil pentru stabilirea prejudiciului, pentru ca ANAF-ul a spus in PV - 135 000 lei * TVa, Impozit si penalitati,dar .......... din cele 98 de facturi scoase de ANAF au mai ramas 24 .
Firma e radiata .dosarul e la politie din 2008. Acuzatia de evaziune e pe perioada 2003 - 2006.
nu vad unde e obiectul dosarului .

daca s-ar calcula tva si impozitul la cele 24 facturi suma ar fi de 30000 ron fara penalitati.Am inteles ca expertul contabil va calcula si penalitati .Cine plateste penalitati?
Răspuns la discuția dosarul penal mai are obiect?
daca s-ar calcula tva si impozitul la cele 24 facturi suma ar fi de 30000 ron fara penalitati.Am inteles ca expertul contabil va calcula si penalitati .Cine plateste penalitati?
Răspuns la discuția dosarul penal mai are obiect?
persoana nu mai e administrator.s-a numit un expert contabil pentru stabilirea prejudiciului, pentru ca ANAF-ul a spus in PV - 135 000 lei * TVa, Impozit si penalitati,dar .......... din cele 98 de facturi scoase de ANAF au mai ramas 24 .
Firma e radiata .dosarul e la politie din 2008. Acuzatia de evaziune e pe perioada 2003 - 2006.
nu vad unde e obiectul dosarului .
daca exista un dosar penal pentru evaziune si pe parcurs se radiaza firma , dosarul penal mai are obiect?
Multumesc frumos!
organele fiscale stabilesc suma de 67.000 ron ( tva , impozit de plata ) + penalitati .suma totala fiind de130 000 ron. E sesizata politia de organul fiscal , se ajunge la plata sumei de 31500 lei ( tva si impozit ), in urma expertizei, se platesc , se da neincepere urmarire penala.
Firma este in insolventa .
Organele fiscale pot cere recuperarea penalitatilor?