avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1500 soluții astăzi
Forum Activitate mara2

Activitate mara2

Buna seara,

Va scriu acum pentru prima data si sper ca ma puteti ajuta.

In data de 25 februarie, am fost talharita astfel mergeam spre casa de la serviciu, pe jos, deoarece stau f. aproape si vorbeam la telefon cu sotul meu. La un moment dat, din fata a venit un grup de 6-7 tineri. Un baiat mi-a aruncat cu apa in fata, iar o fatuca din grup m-a lovit, mi-a furat telefonul si au plecat. Bineinteles ca nu am ripostat, pt ca nu aveam cum. M-am ales "doar" cu cateva zgarieturi pe fata, cateva lovituri care nu au lasat urme si cu telefonul furat.

Am depus plangere la politie si am dat mai multe declaratii, am adus acte de proprietate asupra telefonului, au facut o reconstituire la fata locului si toate cele pe care le fac politistii.

In data de 8 martie am fost chemata la politie unde erau infractorii (fata care m-a jefuit si baiatul care mi-a aruncat cu apa in fata si care m-a impiedicat sa fug ).

I-am recunoscut si am dat cateva declaratii dupa care am plecat acasa. Inainte sa plec acasa politistii mi-au spus ca mi-au recuperat telefonul si ca o sa ma sune sa ma repuna in posesia acestuia.

Astazi 29.03.2011, m-au chemat la sectie si mi-au dat telefonul si agenta care mi-a dat telefonul tot incerca sa ma convinga sa imi retrag plangerea asupra fetei care m-a jefuit spunandu-mi ca oricum nu o sa i se intample nimic ca sunt procurori noi, ca o sa ii dea doar o amenda , ca o sa-i cerceteze doar pentru lovituri ca oricum mi-am recuperat telefonul.

Nu mi-am retras plangerea pentru fata care practic mi-a luat telefonul, m-am constituit parte civila cu suma de 250 de lei (valoarea reparari ochelarilor, pe care de asemenea mi i-a stricat atunci) dar am semnat o declaratie prin care spuneam ca nu fac plangere impotriva baiatului care mi-a aruncat cu apa.

Am citit pe net articolul 211 Codul penal privind infractiunea de talaharie si am observat ca fapta se pedepsete mai grav daca exista complici.

Am totusi niste intrebari:

1. Daca nu are antecedente penale este posibil sa scape cu amenda ca eu nu am vazut niciunde stipulat asa ceva.
2. As vrea sa depun plangere si pentru baiatul care mi-a aruncat cu apa ca daca nu era el acolo as fi fugit si nu as fi suportat talharia. Stiu ca am semnat ca nu depun plangere dar sunt curioasa daca mai pot face ceva.
3. Cum as putea sa depun o reclamatie asupra agentei respective care a incercat sa ma determine sa renunt la plangerea penala. Pana la urma politia este o institutie publica si ar trebui sa fie posibil.
4. Imi doresc ca infractorii sa fie pedepsiti. Este posibil?

Răspuns la discuția Spray autoaparare piper
Foarte dur mesajul.... Am fost la politie si din fericire mi-au recuperat tel.
Răspuns la discuția Spray autoaparare piper
Este necesara autorizatia pt sparyul paralizant si daca da, cand; inainte sau dupa ce l-ai achizitionat? Vreau sa achizitionez si eu unul. Cand sunt in legitima aparare si pot sa-l folosesc? De exemplu, ieri mergeam spre casa de la serviciu, pe jos, deoarece stau f. aproape si vorbeam la telefon cu sotul meu. La un moment dat, din fata a venit un grup de 6-7 tineri, m-au lovit, mi-au furat telefonul si au plecat. Bineinteles ca nu am ripostat, pt ca nu aveam cum. M-am ales "doar" cu cateva zgarieturi pe fata, cateva lovituri care nu au lasat urme si cu telefonul furat. Nu-i cunosc pe acesti indivizi, nu stiu de unde sa-i iau, nu am martori si nu stiu ce as putea sa declar la Politie, desi imi doresc ca indivizii sa plateasca. Daca as fi avut un spary, l-as fi folosit cu siguranta. Daca l-as fi folosit, as fi fost in legitima aparare?
Multumesc pentru raspuns!