avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate alin_calin9

Activitate alin_calin9

Buna ziua.
Un urma unui proces penal de vatamare corporala, am castigat la fond dreptul la despagubiri materiale (financiare), prin sentinta definitiva. Nu s-a inaintat recurs de catre nici una din parti. Sentinta a fost pronuntata in urma cu aprox. 1 luna si jumatate.
Am inteles de pe acest site ca trebuie sa apelez la un executor pt. a putea intra in posesia sumei obtinute. As vrea sa stiu cum procedez? Unde gasesc un executor, care sunt taxele de punere in executare a unei hotarari a instantei, cat ma costa, cui si ce platesc si cat dureaza intreaga procedura ? Daca mai sunt si alte informatii care stiti ca mi-ar fii de ajutor, v-as fii recunoscator daca mi-ati atrage atentia.
Va multumesc.
Multumesc mult pentru informatii.
Pt @end: de stat nu sta intr-un cort; e o persoana relativ cunoscuta si ar avea de unde.
Pt. cercetasa: a fost bataie, cu 55 de zile de spitalizare, cu tija in picior si reconstructie faciala. De la plangerea inaintata au trecut 3 ani. De cerut am cerut mai mult, dar am obtinut ~ 30.000 lei
Buna ziua.
Un urma unui proces penal de vatamare corporala, am castigat la fond dreptul la despagubiri materiale (financiare), prin sentinta definitiva. Nu s-a inaintat recurs de catre nici una din parti. Sentinta a fost pronuntata in urma cu aprox. 1 luna si jumatate.
As dori sa aflu care ar fii pasii de urmat in continuare: cat dureaza pana primesc banii? exista vreo procedura speciala? cel obligat la despagubiri se poate eschiva de la plata acestora? si daca da, ce mijloace am la dispozitie pentru a obtine banii mai repede?
Va multumesc.