Forum Discuţii juridice Executare silită Punere in executare a unei hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Executare silită

Punere in executare a unei hotarari judecatoresti

Buna ziua.
Un urma unui proces penal de vatamare corporala, am castigat la fond dreptul la despagubiri materiale (financiare), prin sentinta definitiva. Nu s-a inaintat recurs de catre nici una din parti. Sentinta a fost pronuntata in urma cu aprox. 1 luna si jumatate.
Am inteles de pe acest site ca trebuie sa apelez la un executor pt. a putea intra in posesia sumei obtinute. As vrea sa stiu cum procedez? Unde gasesc un executor, care sunt taxele de punere in executare a unei hotarari a instantei, cat ma costa, cui si ce platesc si cat dureaza intreaga procedura ? Daca mai sunt si alte informatii care stiti ca mi-ar fii de ajutor, v-as fii recunoscator daca mi-ati atrage atentia.
Va multumesc.
va duceti la cel mai apropriat birou de executori din localotatea unde urmeaza sa fie pusa in executare hotararea investita cu formula executorie si va spne executorul tot ce aveti nevoie sa stiti.. bafta
Mergeti la instanta care a pronuntat sentinta, faceti o cerere pentru a va pune stampila cu mentiunea DEFINITIVA,. apoi va prezentati la executorul judecatoresc, pentru incheierea unui dosar executional. De restul se ocupa executorul. Taxele de executare le veti primi de la cel executat, alaturi de restul debitului
ContSters122901, utilizator