avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate myhaelaolaru

Activitate myhaelaolaru

Răspuns la discuția acuzatie furt
Multumesc foarte mult,voi incerca sa nu mai mai panichez asa tare,dar din moment ce nu am fost pusa niciodata in astfel de situatii,nu stiu la ce sa ma astept.Nu contest faptul ca am facut un gest complet idiot dar nici dumneaei nu este o doamna corecta si sigur ar dori sa se razbune intr-un fel sau altul ca nu m-am mai dus la munca dupa incident si a ramas fara unul din angajati fara sa se astepte.De fapt cred ca asta e marea ei nemultumire si incearca intr-un fel sau altul sa ma sperie,nu stiu.Oricum,nu voi face nici o miscare fara un avocat , in cazul in care situatia va degenera.Va multumesc inca o data.
Răspuns la discuția acuzatie furt
buna ziua,revin cu o problema legata de contractul de munca incheiat intre mine si aceasta doamna.Initial ni s-a incheiat un contract de munca pe perioada determinata de 3 luni,care a expirat pe data de 15 februarie anul acesta.Vazand ca dansa nu ia nici o masura am atentionat-o atat eu cat si colega mea ca noi nu mai avem contracte de munca valabile.Dumneaei a spus ca o va pune pe doamna contabila sa se ocupe de problema cat mai curand.De fapt a trecut undeva in jur de o luna pana cand dumneaei a spus ca se rezolva si ca va face niste acte aditionale de prelungire a primelor contracte , cu diferenta ca vor fi pe perioada nedeterminata (la rugamintea noastra).Toate bune si frumoase, le-am primit intr-un final gata facute si semnate ...dar nu semnate de noi.Nu stiu ce ar trebui sa fac in acest caz.Ce valabilitate are acest contract primit de mine din moment ce dumneaei sau contabila (din cate stiu tot ea se ocupa si de partea asta cu resursele umane),nu stiu sigur cine,mi-a falsificat semnatura pe contractul de munca.Sincera sa fiu nici nu am bagat de seama pana in momentul in care m-ati sfatuit sa-mi dau demisia,abia atunci l-am luat de unde era pus si l-am citit cu mai multa bagare de seama.Cu ce drept mi-a falsificat cineva semnatura pe acest act,indiferent ce functie ocupa in firma si ce masuri trebuie sa iau acum in legatura cu acest act?Trebuie sa merg la ITM , cum trebuie sa procedez? Va rog din suflet sa ma scuzati de deranj si indrazneala,dar nu stiu cum sa procedez .Va multumesc
Răspuns la discuția acuzatie furt
ce recomandati sa fac luand in considerare detaliile acestea?corectitudinea actelor poate fi usor compromisa cu ajutorul programatorului si a contabilei.mie ce solutii imi raman?sau dumneaei ce dovezi de necontestat poate aduce luand in considerare ca actele puteau fi foarte bine luate si distruse si inlocuite.sincer ma tem pentru ca dumneaei este genul de om care are bani, putere,si nu vreau sa fiu pedepsita pentru ce nu am facut
Răspuns la discuția acuzatie furt
programul de calculator il foloseam pentru orice,inclusiv pentru a scoate situatia la sfarsit de zi.in ele se inregistrau toate operatiunile din ziua respectiva:contracte,prelungiri de contract, eventual daca primeam bani de la firma sau daca predam bani catre firma.dupa fiecare operatiune puteam verifica banii care ii aveam sau care ramaneau in casa pentru a doua zi.nu stiu insa cat de mult ma pot baza pe acte si restu deoarece programatorul este in relatii bune cu patroana, poate face orice in program si in acte chiar daca au fost corecte s.a.m.d,iar dumnealui nu este chiar usa de biserica daca luam in considerare ca pana de curand sotia dumnealui care administra cateva amaneturi a fost prinsa ca sustragea sume de bani cu ajutorul sotului ei , respectivele amaneturi folosind mai mult sau mai putin intamplator programul acestui domn programator.ma pot folosi in vreun fel de aceste informatii daca ajung in situatia sa raspund acuzatiilor patroanei?dar de faptul ca am cunostinta de faptul ca proceda ilegal in anumite situatii pentru a se autoscuti de anumite sume care trebuiau platite catre stat ca taxe ?
Răspuns la discuția acuzatie furt
nu , aveam o colega
Răspuns la discuția acuzatie furt
lucram cu o colega,pe ture separate,nu exista casa de marcat ,eram pe post de amanetar iar banii ramaneau in casa aproape intotdeauna.banii ii verificam pe baza monetarului la incheierea programului
Discuție acuzatie furt
Titlu/Subiect: furt de la locul de munca
Buna ziua am urgent nevoie de un sfat de la dvs.Sa incep cu inceputul.Pana de curand am lucrat la un amanet.La un moment dat am aflat ca patroana avea de gand sa ma tina la munca urmatoarea luna fara a-mi plati salariul ulterior.Am facut in acel moment o mare prostie,si anume am luat o suma de bani .Am returnat-o insa patroanei chiar a doua zi,am explicat disperarea care m-a facut sa fac gestul.La 3 zile dupa aceasta intamplare am primit un telefon de la un domn de la o circa de politie care imi zicea ca in dimineata zilei in care eu am returnat banii,inainte de intalnirea intre mine si patroana,dumneaei a apucat sa mearga la politie,iar dumnealui vroia sa verifice cu acest telefon in ce stadiu se afla acea intamplare.Eu am raspuns ca am avut o intalnire cu poatroana in aceeasi zi si am rezolvat situatia iar dumnealui m-a informat ca patroana intentiona ca in decurs de cateva zile sa isi aduca contabilitatea la zi si sa ma acuze pe mine de eventuale nereguli pentru a i le plati eu.Intrebarea mea este acum dumneaei poate profita de intamplarea asta pentru a ma acuza pe mine de tot ce are ea in neregula in contabilitate sau trebuie sa dovedeasca ca sumele care vrea sa mi le impute au fost luate de mine? cu ce dovezi trebuie sa se prezinte ea ca sa ma poata acuza de ceva?la ce ma pot astepta dupa ce dumneaei ve depune plangere?Mentionez ca in momentul in care eu am incetat sa ma mai duc la munca dupa acel episod dumneaei nu avea situatia contabila la zi si din acest motiv mi-e teama sa nu ma puna sa platesc oricat vrea ea.De altfel eu sau colega mea nu am semnat ceva ca in caz in care situatia contabila nu e in regula sa fim bune de plata.Ce mi se poate intampla?Va rog sa nu ocoliti mesajul meu, sunt disperata .Va mult

acuzatie furt la locul de munca Buna ziua,am si eu urmatoarea problema:am lucrat pana de curand la un amanet din Bucuresti.Am facut greseala imensa de a lua niste bani,bani pe care i-am inapoiat insa patronului chiar a doua zi.Situatia mea era una disperata,insa cu toate astea stiu ca nu am scuza.Ideea este insa ca acum patronul spune ca vrea sa se duca sa reclame la politie faptul ca eu i-am furat alte sume de bani care ,din spusele lui, nu sunt in ordine in contabilitate.Intrebarea mea este acum dumnealui poate profita de greseala mea pentru a-mi pune la plata toate neregulile lui din contabilitate sau eu as fi obligata sa platesc doar ce se dovedeste a fi greseala facuta de mine?Mentionez ca eu nu am semnat nimic cum ca as raspunde de gestiunea lui in vreun fel.Am luat legatura cu patronul si spune ca el va depune plangere scrisa pentru a recupera ce crede el ca am furat.Ce dovezi trebuie sa aduca el pentru a dovedi aceste presupuse furturi si ce mi se poate intampla?Va rog sa nu ocoliti mesajul meu,sunt foarte disperata si nu consider ca datorita unei greseli reparate imediat trebuie sa platesc si pentru eventuale nereguli intr-o contabilitate pe care era de ddadatoria mea sa o verific.Va multumesc