avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate sky1

Activitate sky1

Eu am ajuns la service (reparator) cu toate documentele semnate si stampilate de catre reprezentantii Uniqa si documentul de "Constatarea avariilor" semnat si stampilat de catre inspectorul de daune. In alte conditii, cei de la service, nu demarau nici un fel de actiune in ce privea inlocuirea jantelor.
Asta in legatura cu relatia asigurator-service agreat.

O sa incerc si varianta cu plata diferentei dintre jante.

Va multumesc.
Multumesc pentru raspunsul prompt.

Voi incerca sa negociez cu asiguratorul ... dar nu prea vad o reusita.

Acum problema ramane intre mine si service-ul de unde am primit jantele.
Ei amninta ca ma dau in judecata daca nu le platesc jantele.

Eu sunt dispus, si le-am comunicat asta, sa returnez jantele, plus pretul manoperei(montatul pe masina), plus o taxa de "deranj", dar ei refuza. Vor banii.

In principiu, daca ma dau in judecata eu va trebui sa le returnez produsele neplatite. (pentru ca este clar ca nu pot plati. altfel nu ajungeam la judecata.)
Ori eu sunt dispus sa le returnez ...

Se poate un sfat si in directia aceasta?

Va multumesc.
pasii:
1. Jantele masinii distruse pe drumul public intr-un sant perpendiculat pe carosabil.
2. Dosarul este deschis, inspectorul se deplaseaza pentru constatare, face poze, documente, etc.
3. Uniqa VERIFICA DOSARUL, accepta despagubirea si imi da trimitere la un service agreat de catre ei pentru a imi inlocui jantele.
4. Imi sunt inlocuite jantele si dupa 6 luni service-ul ma suna sa-mi comunice ca nu s-a efectuat plata deoarece in contractul CASCO pozele masinii erau cu jantele de iarna si nu reiasa ca eu aveam jante de aliaj. Acum eu ar trebui sa platesc jantele.

Intrebari:
- nu era normal ca acceptul de plata sa fie refuzat la cercetarea dosarului nu dupa 6 luni?
- eu cum pot sa pun 8 roti pe masina deodata ca sa iasa in poze toate jantele care le am pentru masina(4vara + 4iarna)?

Sfaturi ...

Multumesc.