avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate flowerlovemoon

Activitate flowerlovemoon

Alimanescu George a scris:

Partajul se poate face si in instanta si la notar.
Asa ca, nu este nevoie ca la notar cei patru nepoti se declare ca renunta la succesiune, o pot accepta, iar emiterea certificatului de mostenitor sa fie urmata de semnarea unui act de partaj voluntar.
Dar aceasta solutie va fi mai costisitoare, decat varianta in care cei patru dau declaratii de renuntare, pentru ca actul de partaj va fi taxat suplimentar.
Valoarea imobilului se poate stabili fie prin acordul mostenitorilor, fie prin efectuarea unei expertize judiciare in procesul de partaj.
Procedura care dureaza cel mai putin este cea notariala.
Procedura mai putin costisitoare este urmatoarea :
Se face cerere in instanta, se plateste anticipat taxa de timbru de 3% din valoarea imobilului (valoare indicata dupa aprecierea partilor si care poate fi mult inferioara valorii de circulatie), pana la primul termen se apeleaza la un mediator, se intocmeste de catre mediator inscrisul care consemneaza acordul partilor (actul de partaj voluntar), se solicita instantei de judecata pronuntarea unei hotarari de expedient care sa consfinteasca intelegerea partilor si, totodata, se solicita (in temeiul dispozitiilor art.63 alin.2 din legea nr.192/2006, privind medierea), restituirea taxei judiciare de timbru, achitata initial.
Este mai complicat, dureaza mai mult, dar merita efortul.


Multumesc pentru sfat. Mai am o intrebare, cum ar trebui procedat in situatia in care partile nu ajung la un acord?
Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema legata de mostenirea unui apartament.
Datele problemei: Apartament cumparat de 2 persoane,in timpul casatoriei nu au avut copii. Peste 20 de ani sotul moare, pe ramuralui ramand practic 4 nepoti de la 2 frati ai sotului decedat care acum isi vor partea din apartament. Din cele citite pe forum "imparteal" se face la modul: sotia ia 75% si 25% se impart intre cei 4 nepoti (aici nu sunt 100% sigur).

La capitolul solutii am gasit doua(poate mai sunt si altele sau cele doua sunt incomplete):
1. Deschidrea actiunii in instanta prin care cei 4 nepoti vor primi o suma stabilita de instanta, sulta paarca era termenul(aici intervine valoarea laa care este evealuat apartamentul). Nu am gasit nicaieri cum se stabileste acesta valoare.

2. Declaratie la notar din partea celor 4 ca renunta la mostenire (in caz ca se ajunge la o intelegere teoretic nu primesc bani pentru asta, practic cand e vorba de imobliare lucrurile se schimba) si obtinerea unui certificat de mostenitor, in calitate de unic mostenitor a sotiei.

Care din cele 2 posibile solutii e cea mai rapida, cea mai putin costisitoare bani/timp? E corecta varianta 2? Daca da ce urmeaza dupa obtinerea certificatului de unic mostenitor?
Ce alte informatii am omis sau nu sunt corecte?