avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters145972

Activitate ContSters145972

Multumesc! Nu va dori sa-si angajeze avocat si de asemenea nu cred ca va desemna pe cineva sa-l reprezinte.Inscrisurile doveditoare sunt motivele pt care doresc desfacerea casatoriei? Se poate invoca un motiv general in cazul in care doresc ca acele lucruri urate, care au dus la decizia mea, sa ramana doar intre noi?
Locuiesc in Romania insa sotul meu este plecat la munca in Italia.Vrea sa evite divortul crezand ca exista sansa sa-l iert.Doresc sa-mi refac viata pt ca de 10 ani de cand ne-am casatorit a locuit in Romania maxim 3 ani cumulat.Acum spre exemplu nu a mai venit din ianuarie.Nu am avut niciodata acelasi domiciliu.El are adresa la domiciliul dinaintea casatoriei iar eu la parintii mei.Avem impreuna un copil minor(3ani).Doresc sa divortez cat mai repede si mai civilizat.In momentul in care am luat hotararea de a divorta i-am comunicat acest lucru si am stabilit sa mergem sa depunem actele impreuna.Pt ca nu cred ca va veni curand doresc sa depun actele singura.Am cateva intrebari la care as dori raspuns:imi poate trimite in cazul in care e de acord prin fax adeverinta de salariu,cererea pt :stabilirea numelui meu dupa casatorie,incredintarea copilului,renuntarea la partaj deoarece nu avem bunuri dobandite impreuna deoarece el a locuit majoritatea timpului in strainatate etc.Daca s-ar putea ar fi ok sa-mi spuneti toti pasii pe care trebuie sa-i fac si ce tip de divort m-ar ajuta ca totul sa se termine repede :stunned: