avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Activitate ana77

Activitate ana77

Va multumesc mult pentru raspuns.
In cazul in care optez pentru intrarea in somaj, asta inseamna ca ultimele 6 luni voi primi indemnizatia de somaj, iar concediul prenatal se calculeaza la 85% din veniturile pe ultimele 6 luni, adica somaj, rezultand ca valoarea concediului prenatal, postnatal va fi 85% din indemnizatia de somaj.
Va rog sa -mi confirmati daca am inteles bine.
Multumesc.
Buna ziua,

As vrea sa va expun problema pentru care am nevoie de un sfat juridic.
Ma numesc Ana Maria I si lucrez de aproximativ 3 ani in cadrul unei firme. In data de 14.05.10 am primit notificarea de preaviz de concediere de 20 zile lucratoare conform art.65,66 din Codul Muncii, tot in aceasta zi mi s-a confirmat si faptul ca sunt insarcinata(test sarcina). In momentul primirii notificarii, am comunicat verbal faptul ca sunt insarcinata si ca urma sa aduc si hartia de la doctor.
Sefa de la Resurse umane mi-a zis sa aduc actul prin care dovedesc ca sunt insarcinata.
Din ce m-am documentat, am inteles ca nu sunt obligati sa-mi anuleze concedierea, din moment ce nu stiau ca sunt insarcinata si m-au concediat din motive ce nu tin de starea mea.
Intrebarea mea este, daca intru in medical ca sa mai aman preavizul, si apoi in somaj, pot beneficia de concediul prenatal, si daca da, cum s-ar calcula?
85 % din media veniturilor pe ultimele 6 luni cand lucram sau 85 % din somaj?
Si as mai avea o intrebare: daca in timpul preavizului de 20 zile, intru in concediu medical, si apoi in concediu risc maternitate pana la prenatal, urmand ulterior sa nasc si sa intru in postnatal si concediu ingrijire copil, acesta(preavizul) se suspenda pana la intoarcerea din concediul ingrijire copil?
Stiu ca nu este etica aceasta varianta, dar totusi avand in vedere situatia, as vrea sa stiu daca si aceasta poate fi una viabila.
Va rog frumos sa ma sfatuiti care ar fi cea mai buna solutie, ca sa beneficiez si de concediul prenatal, postnatal si de cel crestere copil.

Va multumesc anticipat.

Cu respect,

Ana Maria I.