avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate barbu costica

Activitate barbu costica

Parintii au cumparat cu CHITANTA DE MANA un teren 316mp [la masuratori sunt 565mp !!] cu tot ce este pe el in 1973..am pierdut 3 procese ce 3 avocati diferilti mergand pe uzucapiune,ba ca nu trebuia ca parata sa fie primaria,ba ca sotia vanzatorului [el a decedat] nu poate dovedi ca a fost proprietara ca si ea luase cu chitanta..acum cineva ne zice sa incercam cu ORDINUL PREFECTULUI ..m-am documentat singur ,vecinii ar semna declaratiile ca nu-i afecteaza plusul meu ca asa suntem 15 vecini ...EXISTA SANSE ??
Răspuns la discuția chitanta de mana
la hotararea in care am dat primaria in judecata am facut recurs PIERDUT deoarece primaria nu are calitate procesuala pasiva...la cea cu uzucapiunea nu am facut recurs avocatul ales plecand la bucuresti iar profesorul avocatului a spus ca-i cauza pierduta si a refuzat
Răspuns la discuția chitanta de mana
care ar fi onorariul perceput de dumneavoastra la un asemenea caz ?suma maxima
Răspuns la discuția chitanta de mana
exact pe uzucapiunea de 30 ani a mers avocatul,cu chitanta in original,cu vanzatoarea la proces,cu martori vecinii,cu certificat de atestare fiscala de la primarie,cu copie dupa chitantele cu care sa platit impozitul PE NUMELE PARINTILOR MEI ,si am pierdut.
Răspuns la discuția chitanta de mana
asa am facut la primul proces si am pierdut deoarece am adus vanzatoarea acolo si instanta a hotarat ca nu poate demonstra ca a fost proprietara.Sa introducem o noua actiune si sa citam vanzatoarea cu domiciliu necunoscut ?
parintii au cumparat in 1975 un teren de 315 mp cu tot ce era construit pe el cu vecinii A,B,C si strada D .nu au facut alt act,au facut o casa pentru care au primit amenda fiind fara autorizatie,platesc impozit la financiar pe numele lor,au toate utilitatile +buletin la adresa aceea dar nu au ACT DE PROPRIETATE.am dat in judecata sotia vanzatorului [acesta a decedat] in 2008 pentru a face acte si ni sa respins ca nu poate demonstra ca a fost proprietara [ea cumparase tot cu chitanta prin 1960 si nu mai are chitanta ].Am luat alt avocat care a dat in judecata primaria si ni sa respins pe motiv ca nu cu primaria trebuie sa ne judecam ci cu fosta proprietareasa care a spus la judecatorie ca ea nu are nici o pretentie deoarece a vandut de buna credinta...terenul in realitate are 570mp diferenta fiind de la o extindere peste un teren care nu se stie cui apartine pentru a beneficia de utilitati...care sunt pasii care trebuie urmati sa facem acte acum nemaiavand banii necesari pentru angajarea unui avocat deoarece am pierdut peste 50 milioane cu cei 2 avocati anteriori...MULTUMESC ANTICIPAT