avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate CrisMMarin

Activitate CrisMMarin

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri/ajutor.
O zi buna.
Buna ziua,
Azi am primit preavizul urmator:
"Va aducem la cunostinta ca incepand cu data 17.05.2010 compartimentul unde sunteti incadrat isi restrange activitatea.
Conform cu prevederile art. 73 alin. 1 din Codul Muncii incepand cu data de 17.05.2010 vi se acorda un preaviz de 20 zile lucratoare, dupa expirarea caruia, respectiv la data de 14.06.2010 Contractul Individual de Munca inceteaza.
Semnat....."
De mentionat ca am Contract Individual de Munca cu incepere de la 01.06.2009, perioada nedeterminata, functia Lucrator Comercial (desi ocup post de secretara), program de lucru 8 ore/zi - 40 ore/saptamana. Nu am avut Carte de Munca pana acum.
Intrebarile mele sunt:
a) dupa desfacerea contractului de munca, sunt obligati sa-mi dea o carte de munca facuta de ei? (contabila pe care am intrebat-o mai demult, mi-a zis ca nu se mai fac carti de munca)
b) este obligat de lege patronul sa fie de acord cu program de 10 zile normale de lucru (8ore/zi) si 10 libere? (stiu ca am dreptul la program de lucru de 4 ore/zi pe durata preavizului)
c) cum se face cererea de acordare a salariului compensator (in caz ca am dreptul la asa ceva, avand in vedere ca nu s-a implinit un an de cand lucrez)
d) am dreptul la somaj?

Va multumesc anticipat pentru ajutor/raspunsuri.