avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate barrtenders

Activitate barrtenders

Răspuns la discuția drepturi salariale
am trimis scrisoare cu confirmare de preimire prin care mi-am cerut drepturile salariale in urma plecarii mele de lafirma si mi-a trimis prin posta 310 reprezentand salar luna mai 2009. problema e ca ei opreau garantie 50 de lei in fiecare luna dar am inteles ca trebuia sa am un contract cu ei .si inca ceva nu trebuia sa semnez nimic pentru banii care ia trimis si pt lichidarea mea de la firma ??? tp ca eu nu am semnat nimic
Răspuns la discuția drepturi salariale
am incercat pe cale ambiabila dar nu sa rezolvat nimic ....multumesc pt sfat maine ma duc la posta sa pun scrisoare
As dori sa stiu cum se procedeaza intr-un caz in care angajatorul nu iti plateste drepturile salariale in cazul in care pleci de la o firma ....o sa va povestesc cazul meu .....
M-am angajat la un hotel ca barman acum vreo 3 ani.odata cu angajarea m-au obligat sa imi fac si cererea de incetare a activitatii pe care sa o semnez si sa las loc liber pt completarea datei .am facut ce mi sa cerut pt a-mi pastra locul de munca dar ce mi sa intamplat a fost mai rau decat am crezut. in luna mai anul trecut la sfarsitul programului am constat ca banda martor a casei de marcat nu a fost tiparita in cursul zi(habar nu am de ce dar cu siguranta nu este vina mea)am predat bani si toate hartiile iar a doua zi am fost chemat la servici pt a discuta.ajuns akolo mi sa cerut sa aduc costumatii de servici inapoi (adica ca ma da afara) motivul fii netiparirea bandei martor . am adus tinuta si am intrebat cand pot veni ca sa imi dea restul de bani(lichidarea, garantia, si banii pe concediu).mi sa spus ca o sa fiu contactat de ei tellefonic lucru care nu sa intamplat . in scur timp am plecat la constanta pe timpul sezonului estival. Am mai sunat intre timp dar tot am fost amanat si nici in ziua de azi nu am mai vazut banii.
Intrebarea e cum pot sa procedez in acest caz ca sa imi pot lua si eu drepturile mele . multumesc