avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate claudia muscalagiu

Activitate claudia muscalagiu

Buna ziua,
In situatia in care se opteaza pentru varianta de 2 ani a concediului de crestere si ingrijire a copilului, celalalt parinte care nu a solicita acordarea concediului de crestere a copilului, va fi "obligat" tot la 1 luna de concediu de crestere a copilului?sau cat timp?
Buna ziua! Va rog sa-mi comunicati si mie ce pot sa fac in urmatoarea situatie:
mi-a fost retinut permisul auto pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice, respectiv 0.90 g/l a fost rezultatul testului alcoolic.Ulterior am mers la o unitate sanitara unde mi-a fost prelevata proba de sange, iar pemisul auto mi-a fost retinut primind o dovada fara drept de circulatie.Intrebarile sunt urmatoarele:
- ce pot sa fac in aceasta situatie?
- care este limita minima de concentractie alcoolica admisa pentru incadrarea faptei ca si contraventie si nu ca infractiune?
- care este perioada maxima de suspendare a permisului auto in situatia descrisa mai sus si cum se poate recupera, sau daca se poate recupera?
-care sunt sanctiunile prevazute de lege pentru conducerea unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice cu o concentratie alcoolica de 0.90g/l.
Care sunt diferentele intre S.A. si SRL?