avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate gabilaur

Activitate gabilaur

Aveti ideea cam care este onorariul unui avocat pentru un asemenea caz ? Eu nu mi-am gasit de lucru .......lucreaza doar sotia mea ,iar contabila nu prea are nici o vina.
Chiar nu stiu ce sa mai zic...Am primit un telefon prin care politistul imi cerea ca intr-o ora sa ne intalnim sa mergem la procuror.........Am lasat totul balta si m-am dus, politistul m-a insotit la procuror, a stat cu mine la procuror ( cu care se cunostea foarte bine), si mi-a spus ce sa scriu in declaratie.Am impresia ca politistul se cunoaste bine cu foatul meu patron, deoarece la in moment dat a scapat o expresie ,,bine ma X...." , X fiind fostul meu patron.
A stat tot timpul cu mine......Procurorul a parut foarte dusmanos..!
A doua zi o cheama pe contabila firmei, tot cu un telefon, sa mearga la el la sectie sa dea declaratie. Acolo(din ceea ce mi-a zis ea) a inceput cu acuzatiile: ca a participat la fraudarea firmei......ca a intocmit dispozitiile de plata pentru deconturile aduse de mine si predate catre administartor( care apoi i le preda ei).Ea doar intocmea dispozitia de plata si o dadea patronului... eu o semnam in fata patronului si i-o puneam pe birou....Asa ca a intrat si ea in belea....A zis ca a intrebat-o de ce intocmea dispozitii de plata dupa ce aduceam decontul..... de ce nu inainte......dar mie patronul imi dadea sa zicem 500 lei pentru cauciucuri, fara nici un act.... eu cumaparam cauciucurile si aduceam factura, o predam catre patron, el catre contabila, care facea dispozitie de plata, i-o dadea patronului , el ma punea sa o semnez si i-o dadea contabilei care o inregistra.....Asa ca a cuzat-o si pe ea... a iesit plangand..... si ea n-a facut chiar nimic.....Nici nu stiu ce sa mai cred..... Si mi-a zis ca a intrebat-o de ce nu-i zicea patronului cand scotea bani din banca ca are foarte multi in casa... sa nu mai scoata.... Dar eu stiu ca ea afla ca a scos bani din banca cad ii aducea extrasul... de obicei mult mai tarziu.....si oricum odata cand l-a intrebat a zis ca nu e treaba ei......Ea ne spunea mereu ca soldul in casa e mare.... dar nu putea sti ce bani exista cu adevarat fiindca patronul ii avea.
S-a suparat si incheiat colaborarea cu firma, patronul i-a zis ca el nu a acuzat-o de nimic, dar nu stie de ce politistul a intrebat-o asa. A zis ca si ei i s-a parut extrem de dusmanos......Oricum atunci cand m-a chemat pe mine cu un telefon a chemat-o si pe ea... dar nu a putut veni.. iar politistul s-a infuriat foarte tare. Cred ca era deja cu capsa pusa.Si inca ceva nu a pus--o sa dea declaratie despre situatia mea ci a pus-o strict sa raspunda la o lista de intrebari foarte agresive. Era normal?... Asa ca mi-am pus-o si pe ea in cap....
Credeti ca am nevoie de un avocat.....? Ca vad ca se merge pe prietenii.. peste tot!Oare si judecatorul tot asa o fi?
Nu exista fisa postului, eu nu am vrut la inceput sa fac si vanzari.Eram tehnician,trebuia sa ma ocup doar de service.M-am interesat si nu exista nici un fle de fisa a postului.
Cum sa nu regaseasca in contabilitate? Sunt toate incasarile acolo.Problema la care ma gandesc acuma este ca eu semnam chitantele , cand luam banii de la client, ma duceam la patron si-i dadeam banii si chitantele, dar el ii calcula , le lua si gata. Mie nu-mi semna nimic.Ori eu acum ce dovada pot avea ca i-am predat banii?Uneori ne vedea si contabila , dar ea nu venea tot timpul!
pe chitante si pe facturi apare numele meu, desigur.Casa o tinea patronul, iar contabila inregistra incasarile dupa chitantele primite. Erau multi bani in casa si ea nua vea de unde sti daca patronul ii si avea ( ca si cash adica). Ea insista mereu sa depuna o parte la banca, dar deoarece eu nu aveam casieria nu stiam niciodata acest aspect.
Si am mai constatat ceva intamplator:un client cu care am colaborat cand eram acolo a ramas mirat cand i-am zis ca am plecat(m-a sunat)pentru ca primit facturi si chitante cu numele meu si la o luna dupa ce plecasem!!!!Asta ce o mai mai fi???
Ar fi bine sa angajez avocat, problema este ca eu de 2 luni muncesc pe unde prind, nu am gasit nimic cu contract de munca.Deci cu banii e problema....
Din ceea ce mi-a spus contabila(ea are o colaborare doar) mi-a zis ca doamna care a facut expertiza a luat pur si simplu toate chitantele emise de mine si le-a adunat si asa au stabilit prejudiciul.De fapt ea mi-a zis atunci cand lucram sa facem o procedura in care atunci cans ii preau banii patronului sa-mi semneze pe verso la chitanta, dar nu am ascultat-o, asa ca tot eu am facut prosteste. De fapt nu m-am gandit ca se va ajunge aici.Am avut discutii cu patronul in care i-am spus ca nu sunt de acord sa incasez eu, dar intrucat uneori erau clienti si la mine in birou si la el am ajuns sa fac si pe casierul, si nu asta trebuia sa fie munca mea, ci cea de service.
Politistul care m-a sunat sa ma prezint pentru audieri mi-a zis sa ma prezint la el si sa spun ca nu sunt de acord cu expertiza si sa cer alta.Este asta o solutie??
Am vazut ca in acest forum s-au dat raspunsuri pertinente oamenilor care au intrat in diverse probleme si incerc si eu sa va expun problema mea.
In anul 2000 m-am angajat la o firma, intai am fost trecut ca sofer iar apoi mi s-a schimbat incadrarea ca tehnician. Firma distribuie echipamente ale unui concern renumit.Incet incet au plecat colegii mei, iar eu am ramas doar cu administratorul in firma. Au inceput vanzarile sa mearga din ce in ce mai bine.Problema este ca aveam pe cartea de munca 780 lei iar restul (inca 200 ) asa, ca si ,,bonus".
Vindeam catre clienti atat eu cat si administratorul ( eram in 2 birouri fara usa intre ele) si incasam amandoi. Eu ii predam banii lui, deaorece el tinea casa.
Mentionez ca pe facturile si chitantele intocmite aparea numele meu , pe cele emise de mine.Tot eu ma ocupam de service-ul echipamentelor, de diverse deplasari, de primirea marfii. Firma are un depozit , in care exista marfa, dar persoana care sta acolo si repara sau livreaza nu are legatura cu firma.
Contabila ne tot spunea la sfarsitul lunilor ca soldul in casa este prea mare, lucru care pe mine nu m-a pus pe ganduri, deoarece nu eu tineam casa.
Acum cateva luni i-am cerut patronului sa-mi mareasca salariul pe cartea de munca, pentru a lua un credit(stau intr-o garsoniera si am un copil scolar) pentru a-mi lua un apartament de 2 camere.A zis ca afacerea merge prost si nu se poate. Intrucat exact in luna cu pricina se castigasera aproximativ 50 000 lei dintr-o vanzare facuta de mine , m-am infuriat, i-am dat cheile masinii si am plecat.(dupa o discutie nu tocmai placuta, in care recunosc ca i-am zis ca o sa plec la concurenta)
Dupa vreo luna ma trezesc ca ma suna de la politie ca sunt acuzat de delapidare de catre patron, cerandu-mi sa-i predau toti banii pe ultimii 3 ani , pe care i-am incasat prin chitante(cea mai mare parte se incasau prin banca).
Ce sa va spun, am ramas perplex.Banii nu ramaneau la mine( saa intamplat de 2-3 ori ,cand el a lipsit cateva zile sa-i dau banii la intoarcere, in rest ii luam de la client si ii dadeam).In plangerea care a depus-o a cerut o suma imensa, adica aprox 200 000 lei.Am vorbit cu contabila, care mi-a zis ca a fost efectuata o expertiza, dar nu stie ce rezultat a avut.Ea stia ca eu incasam si ii predam banii patronului si mi-a zis ca probabil datorita faptului ca ne-am certat a procedat asa.
Acum nu stiu ce sa fac, sunt si fara serviciu si in belea.
Imi poate da cineva o sugestie va rog!