avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate a.mircea

Activitate a.mircea

Multumesc foarte mult pentru raspuns, m-am mai linistit, pe acea clauza semnata de prietena mea scrie doar ca nu ai voie sa fii programator pana la maxim 2 ani dupa ce pleci din firma.
Buna dimineata, sunt un tanar a carei prietena si-a dat demisia cu acordul partilor si un preaviz de 15 zile. Firma respectiva nu doreste sa plateasca perioada de preaviz invocand ca prietena mea a plecat in mijlocul unu proiect, dar ei si-au dat acordul atuncea si nu au zis nimic. Firma respectiva pe langa ca nu doreste sa o plateasca invoca un act semnat intre firma si prietena mea prin care prietena mea si-a dat acordul sa nu mai profeseze in domeniul ei 2 ani dupa ce pleca din firma, acest act a fost semnat inainte sa se angajeze, daca nu semna acel act firma la inceput nu dorea sa o angajeze. Mentionez ca acest act nu este inregistrat nici unde la ITM sau ceva autoritati competente. Intrebarea mea este : are valoare acel act in vreo instanta, se poate cumva sa recuperez banii munciti de prietena mea. Ma inclin si va multumesc.