avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate Niana

Activitate Niana

Mulţumesc foarte mult. Am să vă urmez sfatul şi sper să se rezolve.
Mulţumesc pentru răspuns, dar cred că nu am înţeles prea bine. La ce mă ajută că invoc art. 15? Ei ştiu că nu suntem plătitori de taxă de timbru şi totuşi ne cer să timbrăm învestirea.....chestia este că pe niciunde nu se precizează nimic în legătură cu taxa de timbru pentru această cerere, ca lucrurile s[ fie clare. Eu una, sunt convinsă că nu e legal să o plătim; adică, dacă nu timbrez cererea principală de ce aş timbra cererea fără de care nu pot executa hotărârea???? Consider că în felul acesta se limitează efectele hotărârii pe care nu o voi putea executa şi astfel neplata unei taxe de timbru împiedică o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă să-şi producă efectele
Sunt consilier juridic la o instituţie publică şi suntem scutiţi de plata taxei de timbru în baza art. 26, alin. 2 din Ordinul 760/1999 pentru cererile şi căile de atac care au ca obiect venituri publice ce se fac venit la bugetul local.
Intrebarea este: Trebuie să plătim taxă de timbru pentru învestire dacă suntem scutoţi pentru ceererea principală? Chestiunea este că într-o vreme, prin 2004 - 2005 nu plăteam învestirea, ulterior am intrat în concediu de creştere a copilului şi când m-am întors prin 2008 la sfârşit am aflat că lucrurile s-au schimbat....
Dacă trebuie plătită, în ce bază? ªi dacă nu, ce pot invoca?
ªi uite aşa, s-au făcut 3 întrebări.....:">