avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate mihaycami

Activitate mihaycami

Astazi mi-am achitat datoria la Asociatie , am scos adeverinta precum ca nu mai am nici o datorie. Am fost cu adeverinta la ANAF si mi-au spus ca tot mi se va face proprire desi sunt cu datorii 0. Cica la momentul cand s-au facut demersurile figuram cu datorii. Asadar , am achitat cei 568 lei si urmeaza din martie sa mi faca si proprire. Aveti idee cum pot contesta aceasta proprire?
La fel de stupefiata am ramas si eu , nu inteleg de ce nu executa silit direct Asociatia . Tu Adam spui sa nu achit catre ei..insa daca totusi imi pun poprire ? In notificarea care am primit-o imi spune ceva de art 27 aliniatul 1 litera "b" din OG 92/2003 potrivit caruia "raspund solidar cu debitorul tertii popriti in limita sumelor sustrase indisponibilizarii " ...Probabil legal sunt acoperiti , iar eu sunt obligata sa achit....nici nu ma pricep
Asociatia de proprietari unde locuiesc are datorii la fisc din cauza ca nu si-a achitat contributiile la Casa de sanatate pentru angajati. Asadar cei de la Anaf au intrat in prima scara a blocului , s-au uitat pe lista cu datornici si au inceput procedurile de executare silita a catorva locatari printre care ma aflu si eu. Am o suma de 568 lei pe care urmeaza sa-mi faca poprire , sunt de acord sa platesc suma insa ma lovesc de urmatoarea situatie. Daca achit la Anaf , administratorul de la Asociatie nu doreste sa-mi scada suma din datoria pe care o am catre Asociatie iar daca achit direct la Asociatie cei de la Anaf mi-au spus ca oricum mi se va face poprire pentru ca la momentul initierii formalitatilor eu figuram cu datorii. Cum ma sfatuiti sa procedez ? ca nu as vrea sa achit o suma de 2 ori. Multumesc!